Μποαβίστα - Μπενφίκα 2-2: Πώς μετά το 0-2 ήρθε η ψυχρολουσία για τους «αετούς»

Μποαβίστα – Μπενφίκα 2-2: Μπορεί η Μπενφίκα να προηγήθηκε με 0-2, αλλά η Μποαβίστα μέσα σε έξι λεπτά ισοφάρισε και απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πρώτο μισό του αγώνα, η Μπενφίκα έδειξε ότι θα έχει εύκολο έργο κόντρα στην Μποαβίστα, καθώς προηγήθηκε με 0-2, χάρη σε γκολ των Τάαραμπτ και Γκριμάλντο.

Ωστόσο, στην επανάληψη όλα άλλαξαν. Η Μποαβίστα μέσα σε έξι λεπτά, από το 74ο μέχρι το 80ο λεπτό, βρήκε δύο γκολ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Αφόνσο αρχικά μείωσε και ο Μακουτά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους δέκα λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με την Μπενφίκα να βλέπει το όνειρο της κορυφής να απομακρύνεται οριστικά, καθώς η Πόρτο ξέφυγε πλέον, στο +10, με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να βρίσκεται στη δεύτερη θέση, με τρεις βαθμούς παραπάνω από τους «αετούς».