Παναιτωλικός Κ19 - Παναθηναϊκός Κ19 0-1: Πέρασε από το Αγρίνιο κι έμεινε στο... κατόπι του Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο σε αγώνα για την 24η αγωνιστική της Super League Κ19 χάρη σε γκολ του Μπιλάλ και επέστρεψε έτσι στις νίκες, μετά από τρεις αγώνες.

Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο έχοντας συντριπτική κατοχή υπέρ του και την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιοργώντας αρκετές καλές στιγμές. Η πρώτη απ’ αυτές ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό με σουτ του Καλοσκάμη εκτός περιοχής που κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά μετά ήταν η ώρα του Βολάκη να απειλήσει σε τετ α τετ, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο με την μπάλα καταλήγει άουτ. Ο ίδιος παίκτης του «τριφυλλιού» σπατάλησε άλλες δύο καλές στιγμές της ομάδας στο 20′ και στο 25′. Στο 30ο ο Παναθηναϊκός είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του με τον Μπιλάλ να κάνει την ατομική ενέργεια, να σουτάρει και να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Ραγιά. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο ο Βολάκης δεν μπόρεσε να δώσει και πάλι την λύση σε δύο στιγμές, πρώτα στο 40ο, που πλάσαρε άουτ κι έπειτα στο 43ο, που απέκρουσε ο Ραγιάς.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να βρουν την λύση απέναντι στην άμυνα του Παναιτωλικού για να πάρουν το παιχνίδι. Στο πρώτο τέταρτο «βομβάρδισαν» την εστία του Ραγιά, αλλά ούτε ο Βολάκης σε τρεις περιπτώσεις, ούτε και οι Μπιλάλ σε δύο και Νταμπίζας σε άλλη μία μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Αυτο που δικαιούταν το «τριφύλλι» μπορεί να άργησε να το πάρει, αλλά τα κατάφερε τελικά στο 81ο λεπτό, με τον Μπιλάλ να εκτελεί εύστοχα μέσα από την μεγάλη περιοχή και να φτάνει τα 16 τέρματα όντας πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός είχε ακόμη δύο καλές στιγμές με τον Κυριόπουλο μέχρι το φινάλε, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το δεύτερο τέρμα, που θα κλείδωνε το υπέρο του αποτέλεσμα, χωρίς ωστόσο τελικά να το πληρώσει αυτό, αφού πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό.

Οι «πράσινοι» παρέμειναν έτσι έναν βαθμό πίσω από τον πρώτο Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος πέρασε από το Περιστέρι επικρατώντας με 2-1 του Ατρομήτου.

Παναιτωλικός: Ραγιάς, Λαζαρίδης, Κούναβας, Αναστασόπουλος, Ζαβέρδας, Σόροβος, Δήμος, Παπανικολόπουλος, Ταράσης, Τρομπούκης.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Καμαρός (65′ Ζαφείρης), Κολόμπο, Καρνέσης, Προδρομίτης, Κωστόπουλος (65′ Ψύλλας), Πορφυρόπουλος, Καλοσκάμης (84′ Καλός), Βολάκης (84′ Συμεωνίδης), Νταμπίζας (55′ Κυριόπουλος), Μπιλάλ.