Super League 2 Βόρειος Όμιλος: Νίκη με ανατροπή για Πιερικό στην Καβάλα - Ήττα για την Αναγέννηση

Super League 2 Βόρειος Όμιλος: Ο Πιερικός πήρε τη νίκη με 2-1 με ανατροπή στην έδρα της Καβάλας, ενώ ο Αλμωπός επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Ο Πιερικός πήρε τη νίκη με 2-1 με ανατροπή στην έδρα της Καβάλας, ενώ ο Αλμωπός επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας που φαίνεται να μένει από δυνάμεις στη «μάχη» της πρωτιάς του Βορείου Ομίλου.

Καβάλα – Πιερικός 1-2

Η Καβάλα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με αντίπαλο τον Πιερικό, με το γκολ του Σταμένκοβιτς μόλις στο 7ό λεπτό. Ο Πιερικός όμως έδειξε να συνέρχεται γρήγορα και στο 24′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το Θανάση Ντίνα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το παιχνίδι, με τον Ζαφιράκη να κάνει το 2-1 στο 60′. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον Πιερικό να παίρνει μία σημαντική νίκη.

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Πανουργιάς, Τσίκας, Σπάσιτς, Έμπερτ, Αμούρ (71′ Οκάν), Σαμπανίδης, Μπελεβώνης (71′ Μπάουμαν), Καϊούμπι, Σταμένκοβιτς.

Πιερικός (Βαζάκας): Τζήμας, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Κουκόλης, Μηλιώτης, Γιαλαμίδης, Φωκαΐδης (61′ Ίτσιος), Τόσκας (61′ Κριμιτζάς), Ντίνας (52′ λ.τ Ζαφειράκης), Β. Παπαδόπουλος, Μπουόλι (82′ Κανούλας).

Αλμωπός Αριδαίας – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0

Ο Αλμωπός επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, που πλέον φαίνεται πως δεν μπορεί να παραμείνει στην «μάχη» για την πρωτιά στον Βόρειο όμιλο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Χρήστος Ρόβας στο 15′. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκαν ο Πρίκας για τον Αλμωπό και ο Αθανασιάδης για την Αναγέννηση.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Ρουσσάκης, Σέχου, Πρίκας, Ασλαμπάλογλου, Κέρθι, Κολλαράς, Ρίβας, Ρόβας, Πέττας.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Κουτρομάνος, Κοτσώνης, Λαρέα, Γκίνη, Μπάλλας, Πλέγας, Μάνιος, Μπιανκόνι, Βιδάλ.

Nίκη Βόλου – Απόλλων Πόντου 1-0

Επιστροφή στις νίκες για την Νίκη Βόλου, αφού επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Πόντου. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ζοσέντε Μιράντα στο 40ό λεπτό.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κυριακίδης, Αθανασίου, Παναγιωτίδης, Αλιατίδης, Ανδρέου, Τσουκαλάς (77′ Μέτσε), Κάσσος, Μιράντα, Βασιλείου (66′ Βλαχομήτρος), Κουσκουνάς.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Αλόντο, Σουντουρά (65′ Λουφάκης), Ρούνι, Ενομό, Παπαϊωάννου (46′ Εσαλό), Τσιμίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Φράγκος, Εσούμα.

Τρίκαλα – Πανσερραϊκός 1-1

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στα Τρίκαλα και τον Πανσερραϊκό. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ντίαζ στο 38′. Τα Τρίκαλα όμως απάντησαν άμεσα και πριν τελειώσει το ημίχρονο έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Ελευθεριάδη στο 45+1′, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος.

Τρίκαλα (Καβακάς): Περλιέσι, Νιάρος, Ντιαλόσι, Σανδραβέλης, Ριζογιάννης, Πέλκας, Ελευθεριάδης (77′ Γκοβίνας), Ιωαννιδης (90+4′ Ζησόπουλος), Μυλόπουλος, Χειρίτραντας, Μανίσογλου (70′ Μπαξεβάνος).

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Καβουσάκης, Καρασαλίδης, Κεφαλάς, Ζέρης, Πίντο (46′ Βάντερσον), Κρητικός, Έππας (55′ Μαρκιόνι), Μέσι, Κανίς, Παπαβασιλείου (35′ λ.τ Κόντσι), Ντίαζ.