Ligue 1: Στο -1 από την δεύτερη Μαρσέιγ η Νις - Μπήκε στην πεντάδα η Ρεν

Η Νις επικράτησε με 1-0 της Ανζέ κι έφτασε τις δύο σερί νίκες πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής από την δεύτερη Μαρσέιγ. Η Ρεν επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Τρουά με 4-1 σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της Ligue 1 και μπήκε ξανά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Νίκαιας πέτυχε τρία τέρματα, ωστόσο μόνο το ένα μέτρησε, αυτό του Κλάιφερτ στο 19ο λεπτό, αφού τόσο του Τιράμ στο 11′ όσο και του Ντελόρτ στο 67′ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR. Έτσι, η Νις του Κριστόφ Γκαλτιέ νίκησε με 1-0 την Ανζέ, που έφτασε τις τέσσερις σερί ήττες.

«Άστραψε και βρόντηξε» η Ρεν

Η Ρεν κέρδισε με 4-1 την Τρουά και μπόρεσε να επανέλθει ξανά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Ο Γκιρασί με δύο δικά του τέρματα στο 14ο και το 20ο λεπτό έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του, το οποίος όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Ουγκμπό μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 2-1 στο 39′. Ο Τεριέ σκόραρε στο 75′ κι έγραψε το 3-1, με τον Λαμπόρντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 86ο λεπτό.

Με τον Τάσο Δώνη να βρίσκεται και πάλι εκτός αποστολής η Ρεμς έμεινε στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μπρεστ. Ο Φαές άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Η απώλεια του μεγάλου ταλέντου της ομάδας, Εκιτίκε στο 16′ ελέω τραυματισμού (μπήκε στην θέση του ο Φαν Μπέργκεν) επηρέασε την ομάδα και χάλασε τον ρυθμό της δίνοντας την ευκαιρία στην Μπρεστ να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Σατριάνο στο 34′. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν κιόλας, όταν ο Μπελαΐλι αστόχησε σε πέναλτι στο 53ο λεπτό. Ο Φαν Μπέργκεν σκόραρε για την Ρεμς στο 75ο λεπτό, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει με το σκορ στο 1-1.

Τρελό πρώτο 45λεπτο μεταξύ Σεντ Ετιέν και Στρασμπουργκ – Νίκη για Μονπελιέ

Σεντ Ετιέν και Στρασμπούργκ έμειναν στο 2-2 στο «ΖοφρουάΓκισάρντ» σ’ ένα παιχνίδι που τα πάντα διαδραματίστηκαν στο πρώτο μέρος του αγώνα. Ο Μπουντεμπούζ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «Στεφανουά» στο 4′, αλλά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι με τα γκολ των Ντιαλό στο 21′ και Περίν στο 30′. Η Σεντ Ετιέν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη για το πρώτο 45λεπτο και ισοφάρισε σε 2-2 με το τέρμα του Κχαζρί. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η αποτελεσματικότητα των δύο ομάδων έπεσε και δεν επετεύχθη άλλο γκολ.

Η Μονπελιέ επέστρεψε στις νίκες περνώντας με 1-0 από την έδρα της Λοριάν χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Σαβανιέ στο 56ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν έτσι στην 9η θέση με 37 βαθμούς ενώ η Λοριάν έμεινε εντός της ζώνης του υποβιβασμού στην 18η θέση με 21.