Θεσπρωτός - Ξάνθη 0-0: Μηδέν γκολ, μηδέν και στο θέαμα στην Ηγουμενίτσα

Θεσπρωτός και Ξάνθη έμειναν στο 0-0 στην Ηγουμενίτσα για την 20η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2 σ’ ένα παιχνίδι, που σίγουρα δεν διεκδίκησε… δάφνες ποιότητας.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνη που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, όμως η Ξάνθη ήταν εκείνη που σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα έφτασε και στην δημιουργία 4-5 καλών ευκαιριών, που δεν είχαν όμως ευτυχή κατάληξη με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η καλή στιγμή με τον Αλί Μπαμπά και το παρ’ ολίγον τραγικό λάθος του Ίτσο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη συνέχισε να έχει τον έλεγχο με τον Θεσπρωτό να βολεύεται μ’ έναν πιο «δεύτερο ρόλο» στο παιχνίδι. Οι «Ακρίτες» ωστόσο δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν τελικές προς την εστία της ομάδας του Χουάν Ραμόν Ρότσα. Η πρώτη τους σημαντική στιγμή ήρθε στο 72ο λεπτό, όταν ο Αλί Μπαμπά έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Ίτσο.

Στο 80ο λεπτό ο Αυστραλός τερματοφύλακας των «Ακριτών» λίγο έλειψε να κάνει τραγικό λάθος, όταν στην προσπάθειά του να τριπλάρει τον επιθετικό του Θεσπρωτού έχασε αρχικά την μπάλα, αλλά πρόλαβε τελικά να την απομακρύνει προτού γίνουν τα πράγματα χειρότερα.

Άλλη σημαντική στιγμή δεν υπήρξε μέχρι το τέλος του αγώνα με το 0-0 να μην αλλάζει και να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Δίκαιο πέρα για πέρα με βάση την εικόνα του αγώνα και τα στάνταρ απόδοσης που δεν έπιασαν οι δύο ομάδες.

Η Ξάνθη με την ισοπαλία αυτή έμεινε 3η με 33 βαθμούς με την διαφορά να αυξάνεται κατά 2 και να φτάνει τους 9 από την πρώτη Βέροια. Ο Θεσπρωτός από την άλλη παρέμεινε 10ος με 23 βαθμούς.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Βασιλάκης (90′ Γώγος), Στεργίου (46′ Κωνσταντίνου), Γκανσιέρ, Ντι Αλέσιο, Ζιώγας, Γεωργούσης (69΄Δημήτρουλας), Ρομέρο (46′ Λύγκας), Μπονίγια (68′ Σαραντίδης), Ραμίρεζ, Βαλιέντε.

Ξάνθη (Βούλιτς): Ίτσο, Πολίμος, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Θυμιάνης (39′ Γκινσάρι), Γκάβριτς, Αλί Μπαμπά, Γκόμεζ, Τσέλιος (83′ Μονρόουζ), Δόρης, Ουνγιαλίδης.