Ρεάλ Μπέτις - Μαγιόρκα 2-1: Με Γουίλιαν Ζοσέ συνεχίζει να βλέπει 4αδα

Ρεάλ Μπέτις – Μαγιόρκα 2-1: Με Γουίλιαν Ζοσέ συνεχίζει να βλέπει 4αδα η Ρεάλ Μπέτις

Μια ακόμη νίκη κατάφερε να πάρει η Ρεάλ Μπέτις, με τους Ανδαλουσιάνους, να κερδίζουν με 2-1 την Μαγιόρκα, κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα για ένα εισιτήριο που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το πρώτο μέρος δυναμικά και κατάφεραν να ελέγξουν από νωρίς την αναμέτρηση, καταφέρνοντας μάλιστα να βρουν το γκολ στο 25ο λεπτό με τον Μορένο, μετά από ασίστ του Κανάλες.

Η Μπέτις συνέχισε και μετά το γκολ να πατάει περιοχή, χωρίς όμως να καταφέρνουν να βρουν και δεύτερο γκολ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, παρά τις τελικές τους προσπάθειες.

Στο δεύτερο μέρος, ξεκίνησε να παίζει και η Μαγιόρκα. Οι φιλοξενούμενοι με τις δύο αλλαγές που πραγματοποίησαν έδειξαν να μπαίνουν στην αναμέτρηση και άρχισαν να βρίσκουν τις δικές τους στιγμές για ένα γκολ και τα κατάφεραν.

Ο Κόστα έδωσε τη μπάλα στον Μουρίγκι και εκείνος έγραψε το 1-1 στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλάζοντας τη ροή του αγώνα. Η Μπέτις όμως, παρότι δεν έκανε όσα και στο πρώτο μέρος, δεν το έβαλε κάτω και έψαξε το δεύτερο γκολ.

Ένα γκολ που κατάφερε να βρει με τον συνήθη ύποπτο, Γουίλιαν Ζοσέ, στο 83ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 2-1 από την άσπρη βούλα, σκορ το οποίο κράτησαν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Με τη νίκη αυτή η Μπέτις παρέμεινε στην 3η θέση, αυξάνοντας την διαφορά στους 4 βαθμούς από την 4η θέση. Η Μαγιόρκα μετά και απ’ αυτή την ήττα, είδε ένα μικρό σερί 2 νικών να σβήνει και να παραμένει στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.