ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ 1-0: Με Πακετά στον τελικό του Copa America η «σελεσάο»

Ένα γκολ του Λούκας Πακετά έφτανε στην Βραζιλία για να πάρει την κρίσιμη νίκη-πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Την ξέφρενη πορεία της προς τον τελικό της Copa America συνεχίζει η Βραζιλία που επιβλήθηκε με το «φτωχό» αλλά «άδικο», βάσει της καλής της εικόνας, 1-0 του Περού και εξασφάλισε την συμμετοχή της στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου θα περιμένει τον νικητή του Αργεντινή-Κολομβία (07/07 – 04:00, OPEN TV) για να μάθει τον αντίπαλό της.

Η ομάδα του Τίτε έκανε για άλλη μια φορά εξαιρετική εμφάνιση, ωστόσο δυσκολεύτηκε να βρει τον δρόμο με τα δίχτυα χάνοντας πολλές ευκαιρίές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η διπλή ευκαιρία των Νεϊμάρ και Ριτσάρλισον στο 19ο λεπτό, με τον Γκαγιέσε να λέει εις διπλούν σχεδόν εξ επαφής.

Τη λύση στον «γόρδιο δεσμό» της «σελεσάο» έδωσε ο Λούκας Πακετά στο 35ο λεπτό, όταν μετά από μία εξαιρετική ενέργεια του Νεϊμάρ δέχθηκε μία πάσα στο ύψος του πέναλτι και με ένα απλό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Βραζιλιάνους.

Στο δεύτεορ μέρος, η ομάδα του Τίτε, που δέχθηκε μόλις μία φάση στο πρώτο ημίχρονο κι αυτή ασήμαντη, άρχισε να χαλαρώνει και να «κάθεται» στο προβάδισμά της, ακόμη κι αν το σκορ ήταν εύθραυστο.

Το Περού προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως κατόρθωσε να φτιάξει μόλις δυο σημαντικές ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσε τελικά να μετουσιώσει σε γκολ με αποτέλεσμα η Βραζιλία να πάρει την πρόκριση χωρίς καν να αγχωθεί προς το φινάλε.

Βραζιλία (Τίτε): Έντερσον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Λόντι (85′ Μιλιτάο), Καζεμίρο, Φρεντ (85′ Φαμπίνιο), Ριτσάρλισον (84′ Βινίσιους), Πακετά (90+2′ Ντόουγκλας Λουίζ), Έβερτον Σεμπολίνια (70′ Έβερτον Ριμπέιρο), Νεϊμάρ.

Περού (Ρικάρδο Γκαρέκα): Γκαλέσε, Κόρσο (74′ Λόρα), Σανταμαρία, Κρίστιαν Ράμος (46′ Ρασιέλ Γκαρσία), Κάγενς, Τράουκο (46′ Μάρκος Λόπες), Τάπια (89′ Tαβάρα), Γιοτούν, Πένια, Κουέβα (81′ Ορμένιο), Λαπαντούλα.

Ο δεύτερος ημιτελικός του Copa America από τον οποίο θα μάθουν οι Βραζιλιάνοι τον αντίπαλό τους θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης (07/07) στις 04:00 ανάμεσα σε Κολομβία και Αργεντινή και θα μεταδοθεί από το OPEN TV.