Ιωνικός - Απόλλων Σμύρνης 4-0: «Παρέλαση» με... σημαιοφόρο τον Κιάκο στην Νίκαια

Ο Ιωνικός καθάρισε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο τον Απόλλωνα Σμύρνης, όπου σημείωσε τρία τέρματα, επικρατώντας τελικά στην Νίκαια με 4-0 της «ελαφράς ταξιαρχίας» σε εξ’ αναβολής αγώνα για την 17η αγωνιστική της Super League και αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από την ομάδα της Ριζούπολης ενόψει των πλέι άουτ.

Ο Ιωνικός έκανε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο φιλοδωρώντας τον Απόλλωνα με τρία γκολ και κυριαρχώντας σε κάθε σπιθαμή του γηπέδου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Νίκαιας ήταν ο Γιάννης Κιάκος, που πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του. Πρώτα στο 8ο λεπτό, όταν ο Βαλεριάνος έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα, εκείνος κοντρόλαρε και νίκησε μέσα από την περιοχή τον Κότσαρη για το 1-0. Έπειτα στο 18ο λεπτό, ο Τουράμ μπήκε από πλάγια και αριστερά στην περιοχή της «ελαφράς ταξιαρχίας» δίνοντας την μπάλα στον Μάντζη, που πάτησε ωραία για τον επερχόμενο Κιάκο που ολοκλήρωσε ιδανικά την προσπάθεια για το 2-0.

Οι Νικαιώτες δεν έμειναν στα δύο γκολ του Κιάκου και πίεσαν και για τρίτο τέρμα. Εκείνο ήρθε στο 32ο λεπτό από τον Βασίλη Μάντζη. Ο Ντάλσιο έκανε το κλέψιμο στον χώρο του κέντρο, ο Μάντζης πήρε την μπάλα και την έδωσε στον Τουράμ κι εκείνος πάτησε στην περιοχή και την κατάλληλα στιγμή επέστρεψε την μπάλα στον Έλληνα επιθετικό του Ιωνικού, που σχεδόν προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0 μετατρέποντας σε παράσταση για έναν ρόλο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Η καλή διαχείριση του Ιωνικού και η αποβολή του Ράιλι «έσβησαν» το παιχνίδι

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός βγήκε στο γήπεδο με σκοπό να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος. Ο Απόλλων Σμύρνης κατόρθωσε να σκοράρει στο 59ο λεπτό, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε. Ο Ιωαννίδης πήρε το πέναλτι και ανέβαλε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη, με τον Τσιλούλη να σκοράρει στην επαναφορά, αλλά να έχει μπει όμως νωρίτερα από τους υπόλοιπους στην περιοχή κι έτσι το γκολ του να μην μετράει.

Έξι λεπτά αργότερα η ζωή της ομάδας του Τζιανλούκα Φέστα έγινε ακόμη δυσκολότερη, όταν αποβλήθηκε ο Ράιλι για την ανατροπή του Μάντζη, αφού ήταν τελευταίος παίκτης.

Η κατάσταση αυτή διευκόλυνε ακόμη περισσότερο την δουλειά και του Ιωνικού και ουσιαστικά ήταν το τελειωτικό χτύπημα στις ελπίδες του Απόλλωνα για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Το… κερασάκι στην τούρτα για τον Ιωνικό έβαλε ο Ντάλσιο στο 88ο λεπτό μ’ ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής, που προήλθε από μία δουλεμένη στην προπόνηση κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, διαμορφώντας έτσι το τελικό 4-0 και ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της ομάδας της Νίκαιας.

Η νίκη αυτή έφερε τον Ιωνικό στο +12 από τον τελευταία Απόλλωνα Σμύρνης δίνοντάς του έτσι μία διαφορά ασφαλείας ενόψει των πλέι άουτ.

Ιωνικός (πρ. Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι (82′ Τσιριγώτης), Σάντσες, Μύγας, Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Άοσμαν (81′ Βαφέας), Τουράμ (77′ Γκοτσούλιας), Μάντζης (84′ Πλατέλλας), Κιάκος (76′ Μάναλης)

Απόλλων Σμύρνης (πρ. Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Σλίβκα, Βιτλής, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Ράιλι, Μαρτίνες (46′ Τσιλούλης), Φατιόν (46′ Τσίμπσαχ), Γιαννιώτας (39′ Κάστρο), Ιωαννίδης (74′ Γιακιμόφσκι), Παμλίδης (71′ Ντάουντα)