Λίβερπουλ - Λιντς 6-0: Με μάτι που... γυαλίζει, σε απόσταση βολής από τη Σίτι

Λίβερπουλ – Λιντς 6-0: Η Λίβερπουλ άδραξε την ευκαιρία, μετά την ήττα (3-2) της Μάντσεστερ Σίτι από την Τότεναμ, και με νίκη (6-0) κόντρα στη Λιντς μείωσε στο -3 από τους «πολίτες»…

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο δεν άφησε την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα να ελπίζει για κάτι θετικό στο Άνφιλντ. Ξεκούραστα, λοιπόν, πήρε μία ευρεία νίκη, έχοντας πρωταγωνιστεί το Σαλάχ και πλέον προετοιμάζεται για τον τελικό της Κυριακής (27/2) κόντρα στην Τσέλσι για το Carabao Cup.

Σαλάχ κέρναγε, Σαλάχ έπινε

Ξεκάθαρα ο Αιγύπτιος ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου 45λεπτου στο Άνφιλντ. Ήταν καταλυτικός τόσο στο εκτελεστικό κομμάτι, όσο και στο δημιουργικό κομμάτι της Λίβερπουλ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι όλα τα γκολ των «reds» πέρασαν από τα πόδια του.

Αρχικά, στο 15ο λεπτό ο Αιγύπτιος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ δεκάπεντε λεπτά αργότερα έδωσε εκπληκτική ασίστ στον Μάτιπ, με τον κεντρικό αμυντικό της Λίβερπουλ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί. Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45 λεπτών, πέτυχε το τρίτο τέρμα της Λίβερπουλ και το δεύτερο προσωπικό του, πάλι από τη βούλα του πέναλτι.

Η Λίβερπουλ το… κατάντησε μια τυπική διαδικασία

Σίγουρα, μετά το πρώτο ημίχρονο, οι δύο προπονητές δεν είχαν να πουν πολλά στους παίκτες τους κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας. Αυτό φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρο, όπου οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έκαναν διαχείριση δυνάμεων, ενώ οι παίκτες της Λιντς προσπαθούσαν να μην δεχθούν κι άλλο γκολ, έχοντας δεχθεί την ήττα τους.

Στο άχρωμο δεύτερο 45λεπτο ήρθε να προσθέσει λίγο κόκκινο χρώμα ο Σαντιό Μανέ, αρχικά στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από πάρε – βάλε πάσα του Χέντερσον κάνοντας το 4-0, και στη συνέχεια στο 90’+1 όταν πάλι από πάρε – βάλε πάσα του Οριγκί διαμόρφωσε το 5-0.

Το τελειωτικό «χτύπημα» στη Λιντς έδωσε ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, διαμορφώνοντας στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού το τελικό 6-0, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Τα highlights του αγώνα:

Λίβερπουλ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Αλεξάντερ Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (77′ Μίλνερ), Φαμπίνιο, Τιάγκο (68′ Χέντερσον), Σαλάχ, Μανέ, Ντίαζ (84′ Οριγκί)

Λιντς: Μελιέ, Έιλινγκ, Στρούικ, Φίρπο, Ντάλας, Φόρσο, Ροντρίγκο (46′ Ρόμπερτς), Χάρισον, Κλιχ (46′ Σάκλετον), Ραφίνια, Τζέιμς (61′ Γκέλχαρντ)