Conference League: Με άνεση στους «16» Μαρσέιγ και Λέστερ - Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Μπόντο Γκλιμτ

Conference League: Η Λέστερ νίκησε και στη Δανία την Ράντερς και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Conference League, ενώ την πρόκριση πανηγύρισε και η Μαρσέιγ, με την Μπόντο Γκλιμτ να αποκλείει την Σέλτικ και να συνεχίζει να γράφει ιστορία.

Η Λέστερ νίκησε και στη Δανία την Ράντερς και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Conference League, ενώ την πρόκριση πανηγύρισε και η Μαρσέιγ, με την Μπόντο Γκλιμτ να αποκλείει την Σέλτικ και να συνεχίζει να γράφει ιστορία.

Στην επόμενη φάση πέρασε και η Παρτιζάν που πήρε καθαρή νίκη με 2-0 επί της Σπάρτα Πράγας. Τέλος η Αίντχόφεν μπορεί να μην κέρδισε και στο Ισραήλ την Μακάμπι, όμως σε συνδυασμό με το πρώτο ματς πέρασε στους «16».

Ράντερς – Λέστερ 1-3

Η Λέστερ ήταν καλύτερη και στη Δανία απέναντι στην Ράντερς και επικράτησε με 1-0 με το γκολ του Μπαρνς μόλις από το δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ράντερς προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με τους Άγγλους να είναι ανώτεροι και να σκοράρουν δύο ακόμη τέρματα στο δεύτερο μέρος με τον Μάντισον στο 70′ και στο 74′. Το μόνο που κατάφεραν οι Δανοί ήταν να μειώσουν σε 3-1 με τον Οντέι στο 84′ με την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να παίρνει τελικά την πρόκριση με συνολικό σκορ 7-2.

Καραμπάγκ – Μαρσέιγ 0-3

Η Μαρσέιγ είχε πάρει καθαρή νίκη στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Καραμπάγκ με 3-1 και η τύχη του δεύτερου ματς στο Αζερμπαϊτζάν ήταν ουσιαστικά προδιαγεγραμμένη. Το πρώτο γκολ για την ομάδα του Σαμπάολι πέτυχε στο 12′ ο Γκέιγ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή από δύσκολη γωνία.

Στο 77′ η Μαρσέιγ έκανε το 2-0 με τον Γκεντουζί, μετά από δεύτερη ασίστ του Παγιέ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ντε Λα Φουέντε στις καθυστερήσεις.

Μπόντο Γκλιμτ – Σέλτικ 2-0

Συνεχίζει να εκπλήσσει και να γράφει ιστορία η άσημη Μπόντο Γκλιμτ, αφού με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πέταξε έξω την Σέλτικ των Γιακουμάκη και Ποστέκογλου. Το πρώτο παιχνίδι στην Σκωτία είχε τελειώσει με 3-1 υπέρ των Νορβηγών που πήραν τη νίκη και στην έδρα τους αυτή τη φορά. Το γκολ που έκανε τη διαφορά ήρθε από τον Σολμπάκεν από το 9ό λεπτό της αναμέτρησης. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Βετλέσεν στο 69′.

Παρτιζάν – Σπάρτα Πράγας 2-1

Η Παρτιζάν πήρε τη νίκη απέναντι στην Σπάρτα Πράγας και παράλληλα και το εισιτήριο για τους «16» του θεσμού. Οι Σέρβοι είχαν επικρατήσει και στο πρώτο ματς στην Τσεχία και στο δεύτερο παιχνίδι απλά επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους. Το σκορ άνοιξε ο Ρικάρντο Γκόμες στο 7′ μετά από ασίστ του Ζντίελαρ. Το 2-0 έκανε λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης στο 24′. Το μόνο που κατάφερε η Σπάρτα Πράγας ήταν να μειώσει με τον Χλόζεκ στο 85′.

Μακάμπι – Αϊντχόφεν 1-1

Η Αϊντχόφεν ήταν ανώτερη και στον δεύτερο αγώνα στο Ισραήλ απέναντι στην Μακάμπι, με τους Ολλανδούς να ανοίγουν το σκορ με τον Βερτέσεν στο 85′. Η Μακάμπι όμως έφερε το παιχνίδι στα ίσια λίγο αργότερα στο 90+1′ με τον Σαμπόριτ. Η ομάδα του Ισραήλ πίεσε στα τελευταία λεπτά με σκοπό να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα που θα έφερνε το ματς στα ίσια, όμως δεν τα κατάφερε, με την Αϊντχόφεν να παίρνει την πρόκτριση μετά και την νίκη της στο πρώτο ματς.