Μονπελιέ - Ρεν 2-4: Νίκη τετράδας για τους «Ρενέ»

Η Ρεν επικράτησε με 4-2 στην έδρα της Μονπελιέ σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Ligue 1 και έφτασε τις δύο σερί νίκες. Η ομάδα του Μπρούνο Γκενεσιό κατόρθωσε να μπει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με τη νίκη αυτή.

Η Ρεν προηγήθηκε με 2-0 μέσα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με τα γκολ των Τεριέρ (8′) και Μπουριγκό (15′). Η Μονπελιέ έβγαλε αντίδραση. Ο Ογιονγκό μείωσε αρχικά σε 1-2 στο 19′ και ο Γουαχί ισοφάρισε σε 2-2 στο 41ο λεπτό.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Λαμπόρντ σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι κι έκανε το 3-2 για την Ρεν με τον Μάχερ να βάζει την τελική πινελιά στο 84ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Μ’ αυτή τη νίκη η ομάδα του Γκενεσιό ανέβηκε τέταρτη με 43 βαθμούς αφήνοντας 5η την Στρασμπούργκ με 42 βαθμούς. Η ηττημένη Μονπελιέ έμεινε στην 9η θέση με 37 βαθμούς.

Μονπελιέ (πρ. Ολιβιέρ Νταλ’ Όλιο): Όμλιν, Τίλερ, Κοζά, Σουκέτ (79′ Μακουανά), Ογιονγκό, Φερί, Σοτάρντ (88΄Λερόι), Σαβανιέ, Ζερμέν (79′ Σαμπιά), Μολέ (87′ Ντελαγιέ), Γουαχί

Ρεν (πρ. Μπρούνο Γκενεσιό): Γκομίς, Ομαρί, Αγκέρντ, Τραορέ, Μέλινγκ, Μάρτεν, Σανταμαρία, Μπουριγκό, Τεριέ (80′ Τρουφέρ), Μάχερ (90′ Ντοκού), Λαμπόρντ (75′ Γκιρασί)