Παρί Σεν Ζερμέν - Σεντ Ετιέν 3-1: Ο Εμπαπέ επανέφερε την Παρί στον δρόμο των επιτυχιών

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με ανατροπή με 3-1 της Σεντ Ετιέν στο «Παρκ ντε Πρινσές» σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Ligue 1 και επέστρεψε στις νίκες. Οι Παριζιάνοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Κιλιάν Εμπαπέ που σκόραρε τα πρώτα δύο τέρματα της ομάδας και σέρβιρε υποδειγματικά το τρίτο στον Ντανίλο.

Η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ εξαιτίας παιδικού λάθους που έκανε στην άμυνά της ο Περέιρα. Ο Πορτογάλος μέσος έκανε τρίπλα ενώ βρισκόταν έξω από την μεγάλη περιοχή των Παριζιάνων, ο Μπουανγκά του έκλεψε και την μπάλα και νίκησε τον Ντοναρούμα κάνοντας το 0-1 στο 16ο λεπτό.

Εμπαμπέ… εν εξάλλω και εύκολη ανατροπή για την Παρί Σεν Ζερμέν

Οι Παριζιάνοι σήκωσαν μανίκια και άρχισαν να πιέζουν την Σεντ Ετιέν προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Δεν κατάφεραν να δημιουργήσει πολλές φάσεις, αφού η ομάδα του Ντουπράζ ήταν καλά παρατεταγμένη στον αγωνιστικό χώρο, όμως κατόρθωσε να αξιοποιήσει μία απ’ αυτές και να ισοφαρίσει. Ο Κιλιάν Εμπαπέ σκόραρε από ασίστ του Λιονέλ Μέσι κι έκανε το 1-1 στο 42′.

Η ισοφάριση αυτή λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε στην Παρί το boost που χρειαζόταν για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Μέσα σ’ ένα οκτάλεπτο από την έναρξη του δευτέρου μέρους η Παρί βρήκε δύο τέρματα και ολοκλήρωσε την ανατροπή παίρνοντας στην συνέχεια και προβάδισμα δύο γκολ. Πρώτα σκόραρε ο Εμπαπέ στο 48ο λεπτό για το 2-1 και μετά από πέντε λεπτά ο Γάλλος έβγαλε υπέροχη σέντρα με το εξωτερικό με τον Ντανίλο να σκοράρει με κεφαλιά για το 3-1 στο 53ο λεπτό.

Κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε, αφού περισσότερες ευκαιρίες είχαν οι Παριζιάνοι για να διευρύνουν το σκορ, παρά η Σεντ Ετιέν να μειώσει για να ξαναμπεί το παιχνίδι. Έτσι, το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα με την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να επιστρέφει στις νίκες και να φτάνει τους 62 βαθμούς και να περιμένει στραβοπάτημα από την Μαρσέιγ στο αυριανό ματς κόντρα στην Τρουά (27/02-18:05) για να αυξήσει και πάλι την διαφορά.

Οι «Στεφανουά» έσπασαν έτσι το σερί τρων τριών συνεχόμενων αγώνων με θετικά αποτελέσματα και παρέμειναν 16οι με 22 βαθμούς, μόλις ένα βαθμό μακριά από την τελευταία θέση.

Παρί Σεν Ζερμέν (πρ. Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κέρερ (46′ Ντι Μαρία), Μέντες (81′ Μπερνάτ), Βαϊνάλντουμ, Γκουέι, Ντανίλο, Μέσι, Νεϊμάρ (83′ Ντράξλερ), Εμπαπέ (83′ Ικάρντι)

Σεντ Ετιέν (πρ. Πασκάλ Ντουπράζ): Μπερναρντόνι, Μανγκαλά (57′ Μουκουντί), Ναντέ, Σακό, Σακό, Κολοντζιέτζακ, Ντουάτ (68′ Μουεφέκ), Γιουσούφ (58′ Χαμουμά), Καμαρά, Μπουανγκά (73′ Αουσίς), Νορντέν (68′ Τιούμπ), Μπουντεμπούζ