Μονακό - Ρεμς 1-2: Ο Εμπουκού… ξέρανε τους Μονεγάσκους

Μονακό – Ρεμς 1-2: Ο Εμπουκού… ξέρανε τους Μονεγάσκους και έδωσε τη νίκη στη Ρεμς.

Μια σπουδαία ανατροπή κατάφερε να πετύχει η Ρεμς απέναντι στην Μονακό, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εμπουκού, ο οποίος πέτυχε το γκολ της νίκης.

Οι Μονεγάσκοι παρότι ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τόσο την κατοχή της μπάλας, όσο και αρκετές τελικές προσπάθειες και παρότι βρήκαν πρώτη το γκολ, κατάφεραν να απωλέσουν 3 σημαντικούς βαθμούς στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν από νωρίς το σκορ, με τον Τζέλσον Μάρτινς στο 7’ με το VAR όμως να υποδεικνύει το οφσάιντ και να το ακυρώνει. Ότι δεν πέτυχε ο Πορτογάλος εξτρέμ το έκανε στην αρχή του δύτερου μέρους ο Μπεν Γιέντερ, ανοίγοντας το σκορ στο 55’.

Οι αλλαγές της Ρεμς όμως έδειξαν να αλλάζουν τα δεδομένα και με μια επίθεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε να τα φέρει όλα… τούμπα.

Η αρχή έγινε στο 84ο λεπτό, όταν ο Βολάντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας, ενώ στο 88ο ο Ζαν Λούκας με 2 κίτρινες κάρτες μέσα σε 2 λεπτά άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Εμπουκού να κάνει στο 90+2’ το τελικό 2-1.