Ολυμπιακός - ΟΦΗ 2-0: Και στα πλέι οφ θα είναι ωραία... με την τρίτη σερί κούπα για παρέα!

Έβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΟΦΗ μετά τον αποκλεισμό του από το Europa League και την Αταλάντα, νικώντας στο Καραϊσκάκη με 2-0, για την 25η αγωνιστική της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από τους Κρητικούς και κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μία καλή εμφάνιση, πέρα από την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.

Πέρα όμως από τη νίκη, μεγάλη σημασία έχει πως ο Ολυμπιακός μεγάλωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά του από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, ο οποίος έφερε 1-1 με τον Ιωνικόσ την Τούμπα και πλέον οι Πειραιώτες είναι μπροστά με 13 βαθμούς, ενόψει των πλέι οφ του πρωταθλήματος!

Από την άλλη ο ΟΦΗ όσο μπόρεσε αντιστάθηκε, έχοντας από πριν το ματς αρκετά προβλήματα, καθώς «κατέβηκε» στο Καραϊσκάκη χωρίς τους Τοράλ, Ντε Γκουζμάν, Μεγιάδο, Λουίς Φελίπε, Καστάνιος, Νέιρα και Μπαλογιάννη.

Εκρηκτικός Ολυμπιακός για μισή ώρα και μόνο… 1-0!

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του για το ματς. Η ομάδα του Πειραιά μπήκε στο χορτάρι αποφασισμένη για να πάρει από νωρίς τα ηνία του ματς και έβγαζε μία εκρηκτικότητα στο παιχνίδι της.

Από την πρώτη στιγμή πήρε την κατοχή της μπάλας και άρχισε να… σφυροκοπά επιθετικά τον ΟΦΗ. Μόλις στο 5ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού. Σέντρα του Μπουχαλάκη από τα δεξιά, η μπάλα πήγε στον Μασούρα ο οποίος ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε, όμως ο Επασί έδιωξε με το σώμα και κράτησε το μηδέν. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 10′, ο Μπουχαλάκης έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Καρβάλιο, με τον Πορτογάλο να κάνει το πλασέ και τον Επασί να διώχνει σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης μετά το κόρνερ, στο 11′, ο Καρβάλιο «γέμισε», ο Μπα πήρε την κεφαλιά η οποία όμως σταμάτησε στους αμυντικούς του ΟΦΗ, ο Ελ Αραμπί έγινε κάτοχος της μπάλας και πλάσαρε από κοντά για το 1-0! Ένα γκολ όμως το οποίο δε μέτρησε, καθώς η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Ελ Αραμπί τη στιγμή του κοντρόλ και ακυρώθηκε από το VAR.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να «πνίγει» τον ΟΦΗ και στο 19′ έγινε το 1-0!

Σέντρα του Καρβάλιο από τ’ αριστερά, κεφαλιά του Σισέ, η οποία όμως ήταν κακή, με την μπάλα να καταλήγει στον Ελ Αραμπί ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Ροντρίγκες με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των «ερυθρόλευκων»!

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου του αγώνα έπεσε ο ρυθμός από πλευράς Πειραιωτών, αλλά και ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κάνει πολλά. Παρά μόνο ένα σουτ του Λάμπρου στο 35′ στην κίνηση, από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου…

Χαρακτηριστικό της εκρηκτικότητας του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο οι τελικές φάσεις, που ήταν 13-2, με τους «ερυθρόλευκους» μέχρι το 27′ να έχουν 10!

Αφού αρνούταν να το βάλει, μπήκε αυτογκόλ!

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά σε σχέση με όπως πήγε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει καλό ρυθμό στο παιχνίδι του και να κυνηγά ένα δεύτερο γκολ, ενώ ο ΟΦΗ από την άλλη προσπαθούσε με κάθε του δύναμη να αντιδράσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Βέβαια η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΟΦΗ, όταν στο 57′ ο Ντουρμισάι κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή, έκανε και το σουτ αν και ήταν με πλάτη στο τέρμα και η μπάλα κατέλη ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά μετά όμως απάντησε ο Ολυμπιακός. Στο 59′ βαθιά μπαλιά από τον Εμβιλά, ο Ροντρίγκες βγήκε τετ α τετ, έκανε το πλασέ με τον Επασί όμως να διώχνει, στην επαναφορά ο Μασούρας πήγε να κάνει το ανάποδο ψαλίδι, αλλά ο Βούρος τον πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα!

Στο 65′ ήταν η στιγμή του Ελ Αραμπί να σκοράρει για δεύτερην φορά, όμως στάθηκε και πάλι άτυχος. Σέντρα Μπουχαλάκη, ο Μασούρας έδωσε στον ο Ελ Αραμπί ο οποίος σκόραρε, αλλά το γκολ πάλι δε μέτρησε καθώς ο Μασούρας είχε βρει την μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο VAR και έτσι έμεινε το 1-0…

Λίγο αργότερα, στο 70′, ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα από τον Γιαννούλη και τη στιγμή που πήγε να βγει σε κενή εστία, τον ανέτρεψε ο αμυντικός του ΟΦΗ και είδε την κόκκινη κάρτα.

Για την εκτέλεση του φάουλ ο Πέδρο Μαρτίνς αμέσως ετοίμασε τον Βαλμπουενά. Ο Γάλλος μπήκε στο 72′ και στο 73′ εκτελέστηκε το φάουλ, με τον Επασί όμως να πέφτει στη γωνία του και να κρατάει το 1-0! Τρία λεπτά μετά ο ΟΦΗ απείλησε με το σουτ του Καμάου έξω από την περιοχή, χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο.

Και στο 85′ φάνηκε ότι η μπάλα δεν ήθελε να μπει για δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού. Εκτέλεση φάουλ Βαλμπουενά, προβολή Σισέ, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Επασί!

Παρόλα αυτά όμως στο 89′ αφού ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βάλει με τίποτα γκολ, το 2-0 έγινε με αυτογκόλ! Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, πήρε την πρώτη κεφαλιά ο Σισέ και στη διεκδίκηση Μπουχαλάκη, Ντουρμισάι, την μπάλα βρήκε ο επιθετικός του ΟΦΗ η οποία κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει με αυτογκόλ το 0-2!

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Κίτσος, Σισέ, Μπα, Λαλά (83′ Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Καρβάλιο (90+1′ Φαντιγκά), Μασούρας, Ροντρίγκες (72′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Επασί, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Λάμπρου (76′ Πασαλίδης), Βαν Ντάινεν (46′ Ουές), Μπουζούκης (80′ Λυμπεράκης), Βούρος, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης (46′ Ντουρμισάι), Στάικος (61′ Καμάου), Κοροβέσης.