Μπαρτσελόνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο 4-0: Οι Καταλανοί πήραν εκδίκηση για τον αποκλεισμό στο Copa Del Rey

Η Μπαρτσελόνα πήρε σημαντική νίκη με 4-0 στο «Καμπ Νόου» απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 26η αγωνιστική της La Liga φτάνοντας τις δύο σερί νίκες και τις τέσσερις στα τελευταία πέντε ματς του πρωταθλήματος.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και πετυχαίνοντας ένα γκολ στο πρώτο μέρος και τρία στο δεύτερο «κεφαλαιοποίησαν» αυτή τους την υπεροχή. Ο ΠιέρΕμερίκ Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό για να έρθει στο 73ο ένας άλλος πρώην παίκτης της Μπορούσια Ντόρτμουντ, ο Ουσμάν Ντεμπελέ και να σκοράρει διπλασιάζοντας τα τέρματα των Καταλανών. Ο Λουκ ντε Γιονγκ, που σκόραρε στο 90ο λεπτό από ασίστ του Γάλλου, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο ο Μέμφις Ντεπάι στο 90+4′ και πάλι από ασίστ του Ντεμπελέ, οδηγώντας την ομάδα του σε μία άνετη επικράτηση με 4-0.

Το τρίποντο αυτό που πήρε η Μπαρτσελόνα την διατήρησε στην 4η θέση με 45 βαθμούς, σε ισοβαθμία με την 5η Ατλέτικο Μαδρίτης και την βοήθησε ακόμη να πλησιάσει στον ένα βαθμό την 3η Μπέτις, η οποία ηττήθηκε στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας εκτός έδρας από την Σεβίλλη με 2-1. Από την άλλη η Μπιλμπάο έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, αφού μετά την αποψινή ήττα είδε την 6η Βιγιαρεάλ να της ξεφεύγει στους πέντε βαθμούς.

Μπαρτσελόνα (πρ. Τσάβι Ερνάντεθ): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Πικέ, Άλβες, Ντεστ, Γκάβι (67′ ντε Γιονγκ), Μπουσκέτς (87′ Νίκο), Πέδρι, Τραορέ (82′ Ντεπάι), Τόρες (67′ Ντεμπελέ), Ομπαμεγιάνγκ (87′ ντε Γιονγκ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (πρ. Μαρθελίνο Γκαρθία Τοράλ): Σιμόν, Βιβιάν, Άλβαρεθ (46′ Μαρτίνεθ), Λέκουε, Μπαλενθιάγκα, Βέσγκα (67′ Ντ.Γκαρθία), Βενθεδόρ, Θαράγκα (67′ Ν.Γουίλιαμς), Σεράνο, Βιγιαλίμπρε (77′ Ι.Γουίλιαμς), Ρ.Γκαρθία (46′ Σάνσετ)