CHAMPIONS LEAGUE: Σκόραρε ο Μωραΐτης για την Μπόρατς - Καθάρισαν Φερεντσβάρος και Κλουζ

Νωρίς ήρθε φέτος το πρώτο «ελληνικό» γκολ στο Champions League με τον Παναγιώτη Μωραΐτη να κάνει το…καθήκον, αλλά την ομάδα του να ηττάται τελικά με 3-1 από την Κλουζ.

Η μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση ξεκίνησε ξανά, παρ’ ότι είναι ακόμα Ιούλιος. Μάλιστα, ήδη είχαμε και το πρώτο «ελληνικό» γκολ στα πρώτα ματς του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League.

Ο Παναγιώτης Μωραΐτης σκόραρε για την Μπόρατς (3:55 στο βίντεο) μειώνοντας σε 2-1 στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Κλουζ στο 45+1′. Η ομάδα του όμως γνώρισε την ήττα τελικά με 3-1 από τους Ρουμάνους με τα γκολ των Ομρανί (11′), Ντεάκ (28′) και Σιγκούριονσον (60′).

Η Φερεντσβάρος, που πέρυσι έφτασε στους «χρυσοφόρους» ομίλους της διοργάνωσης, δυσκολεύτηκε και άργησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά όταν το έκανε δεν λυπήθηκε καθόλου την Πρίστινα. Ενγκουέν (71′), Μμαέε (74′) και Μπλάζιτς (78′) διαμόρφωσαν το τελικό 3-0, που ουσιαστικά «τελειώνει» την υπόθεση πρόκρισης.

Η Ελσίνκι κατόρθωσε μέσα σ’ ένα δεκάλεπτο να «αποτελειώσει» την Μπούντουτσνοστ με τους Ρίσκι (5′), Βάλεντσιτς (7′) και Σάκσελα (13′) να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν απλώς να μειώσουν με τον Ραίτσκοβιτς με πέναλτι στο 35ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, η Φλόρα από την Εσθονία κέρδισε με 2-0 την Χιμπέρνιαν με ντοπιέτα του Σάπινεν (75′ και 89′). Η ομάδα από την Μάλτα αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 73ο λεπτό λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ράφαελ.

Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 3-1 της Λίνφιλντ. Ο Βίντεμοντ άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό και ο Κις διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με πέναλτι του Κις. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Μανζινγκά μέιωσε σε 2-1 στο 54ο λεπτό, αλλά το αυτογκόλ του Τζοχς στο 68ο λεπτό έσβησε τις όποιες ελπίδες των Βορειοϊρλανδών και διαμόρφωσε και το τελικό σκορ.

Φόλα και Λίνκολν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Οι Καραλέρο και Μπρίτο έβαλαν μπροστά την ομάδα του Γιβραλτάρ, αλλά ο σύλλογος του Λουξεμβούργου αντέδρασε και μπόρεσε έστω να ισοφαρίσει σε 2-2 με τα γκολ των Μπενσί και Αχμετσεκάι στο 65′ και 66′ αντίστοιχα.

Τέλος, η Σκεντίγια ηττήθηκε μέσα στην έδρα της με 1-0 από την Μούρα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπομπίτσανετς στο 28ο λεπτό. Κάτι το οποίο δεν μπόρεσε να κάνει ο Ιμπραΐμι στο 45+2′ στερώντας την ευκαιρία στην ομάδα του να ισοφαρίσει.