Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 5-1: Αυτό είναι σωστό, πρωτάθλημα «ερυθρόλευκο»

Ο Ολυμπιακός πήρε άνετα τη νίκη με 5-1 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, για τη 17η εξ αναβολής αγωνιστική της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν για να φτάσουν στην άνετη νίκη τα… πόδια του Ματιέ Βαλμπουενά. Το ημίχρονο ήταν 0-0, όμως με την είσοδο του Γάλλου στο ημίχρονο, αμέσως ο Ολυμπιακός σημείωσε 5 γκολ, με τα 4 απ’ αυτά να προέρχονται από τα πόδια του έμπειρου μέσου!

Από την άλλη ο Αστέρας ενώ στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού και έτσι η ομάδα του Πειραιά συνεχίζει ακάθεκτη και απλά περιμένει τη στέψη της για το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Αργός ρυθμός, λίγα πράγματα

Στην αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός έβγαλε διάθεση παρόμοια με αυτή που είχε απέναντι στον ΟΦΗ πριν λίγα 24ωρα. Όσο όμως περνούσε η ώρα χανόταν αυτή η πίεση και ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Στο 13′ ο Μαντί Καμαρά δοκίμασε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 20′ ο Καρβάλιο σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Παπασταθόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Τικίνιο να βρίσκεται σε θέση… βολής σε κενή εστία, έκανε την κεφαλιά αλλά πρόλαβε ο Τασουλής προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή!

Στη συνέχεια ο Αστέρας άρχισε να κινείται προς την επίθεση και στο 30′ ο Καπίγια έκανε ένα χλυαρό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει σταθερά.

Πέντε λεπτά μετά, στο 35′, ο Ολυμπιακός προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή. Ο Τικίνιο δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και μπήκε στη θέση του ο Ελ Αραμπί.

Και στο 38′ ο Καρβάλιο έχασε την μπάλα, έκανε το σουτ ο Βαλιέντε έξω από την περιοχή και ο Βατσλίκ έδιωξε σε κόρνερ. Μόλις ένα λεπτό μετά, σκόραρε ο Βαλιένται αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, με το VAR να τον δικαιώνει.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν στο 45′. Ο Καρβάλιο πέρασε δύο παίκτες από τ’ αριστερά, έδωσε στον Ελ Αραμπί ο οποίος «άδειασε» τον αντίπαλό του, έστρωσε για τον Εμβιλά όμως το πλασέ του Γάλλου από το πέναλτι, κατέληξε άουτ!

Έτσι έμεινε το 0-0, με τις ομάδες να πηγαίνουν στ’ αποδυτήρια…

Καταιγίδα Ολυμπιακός!

Ο Πέδρο Μαρτίνς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έβαλε στο ματς τους Βαλμπουενά, Σισέ αντί των Αγκιμπού και Μανωλά αντίστοιχα. Ο πρώτος έδωσε μία εντελώς διαφορετική πνοή στον αγώνα και ο Ολυμπιακός ξαφνικά πήρε τα πάνω του!

Ένας καταιγιστικός Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο μέρος έτοιμος για να τελειώνει το ματς από νωρίς και το έκανε!

Στο 52′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μόλις δύο λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός ανοίχτηκε πολύ ωραία στον κενό χώρο.

Ο Βαλμπουενά «άνοιξε» την μπάλα στα δεξιά για τον Βρουσάι, εκείνος έδωσε στον Καρβάλιο, ο Πορτογάλος έτρεξε την πλευρά, έκανε τη σέντρα και ο Μασούρας με πλασέ «έγραψε» το 2-0 στο ματς!

Ούτε το 3-0 άργησε, αφού στο 57′, ο Βαλμπουενά έδωσε στον Βαλμπουενά, εκείνος με ωραία ατομική ενέργεια βρήκε τον χώρο και έκανε τη σέντρα με τον Μασούρα με το κεφάλι να σημειώνει το 3-0!

Έγινε και το 4-0 για τον Ολυμπιακό, γκολ στο οποίο επίσης είχε συμμετοχή ο Βαλμπουενά. Εκτέλεσε ο Γάλλος φάουλ από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την πρώτη κεφαλιά και έβγαλε την ασίστ για τον Μπουχαλάκη ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία.

Ο Αστέρας παρά τα τέσσερα συνεχόμενα γκολ κατάφερε να βρει τις δυνάμεις και να βγει στην επίθεση. Και στο 74′ σημείωσε το 4-1, όταν μετά από κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Σιέρα, ο οποίος έκανε το πλασέ και η μπάλα πήγε δοκάρι και μέσα για το 4-1!

Δε σταμάτησε εκεί όμως η ομάδα του Πειραιά, αφού στο 84′ ήρθε και το 5-1! Γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ, ο Ροντρίγκες έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλ περιοχή και έγινε το 5-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Μανωλάς (46′ Σισέ), Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μ. Καμαρά, Καρβάλιο, Αγκ. Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Μασούρας, Τικίνιο (35′ λ.τρ. Ελ Αραμπί).

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Τσιφτσής, Τασουλής, Λουίς Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (68′ Κανελλόπουλος), Καπίγια (46′ Ριέρα), Κρέσπι, Σιέρα, Καστάνο, Μπενίτο (68′ Σονί), Σαντόνια (58′ Τιλίκα), Χριστόπουλος.