ΑΛΒΑΡΟ ΜΟΡΑΤΑ: «Αξίζαμε πολλά περισσότερα»

Ο Άλβαρο Μοράτα έχασε το τελευταίο πέναλτι στο χθεσινό ημιτελικό με την Ιταλία… αναγκάζοντας την ομάδα να γυρίσει στην Ισπανία με άδεια χέρια. Σήμερα, μέσω του προσωπικού του λογαριασμού στο Instagram, έδωσε τη δική του εξήγηση.

Ο διεθνής επιθετικός της Γιουβέντους δεν ξεκίνησε για την Ισπανία στο ματς της Τρίτης στο «Γουέμπλεϊ» κι αυτό έκανε τον Τύπο να κάνει λόγο για… απόφαση – σοκ από πλευράς Λουίς Ενρίκε.

Ο Μοράτα πέρασε στο ματς με αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο μετά το γκολ του Κιέζα για τους Ιταλούς και κατάφερε να σκοράρει για το 1-1 με το οποίο το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και τα πέναλτι.

Στη διαδικασία από την άσπρη βούλα ο Ισπανός φορ δεν κατάφερε να σκοράρει το τελευταίο πέναλτι της ομάδας του και η «σκουάντρα ατζούρα» κατάφερε να κλείσει θέση στον τελικό του Euro την προσεχή Κυριακή.

«Αυτή η ομάδα άξιζε πολλά περισσότερα. Όπως και όλη η Ισπανία αξίζει πολλά. Ήταν το όνειρο του κόσμου, ήταν και το δικό μας όνειρο όλο αυτό… Είμαι περήφανος που είμαι κομμάτι αυτή της εθνικής ομάδας, ευχαριστούμε όλους εσάς που μας πιστέψατε. Το ποδόσφαιρο είναι πολύ σκληρό…» έγραψε ο Μοράτα στα social media.