Λανς - Μπρεστ 0-1: Ήττα σοκ και χαμένη ευκαιρία για είσοδο στην 6αδα

Την ευκαιρία να μπει στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη έχασε η Λανς, η οποία παρότι ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να βρει το γκολ, κάτι που την οδήγησε στην ήττα.

Οι γηπεδούχοι παρότι ήταν αυτοί που έλεγχαν το παιχνίδι τόσο σε θέμα κατοχής, όσο και σε θέμα ευκαιριών, δεν κατάφεραν να κάνουν αυτό που απαιτείται στο ποδόσφαιρο για να έρθει μια νίκη, να σκοράρουν κάτι που έφερε και την ήττα-σοκ από τη Μπρεστ.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν έναν πιο παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν όμως να βρουν το γκολ στο 59ο λεπτό με τον επιθετικό τους, τον Φρανκ Χόνορατ, ο οποίος έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση.

Με την ήττα αυτή η Λανς παρέμεινε στην 7η θέση με 40 βαθμούς, 1 πίσω από τη Λιόν και 3 από τις Ρεν και Στράσμπουρ. Από την άλλη με το τρίποντο αυτό η Μπρεστ εδραιώθηκε στην 12η θέση, αφήνοντας πίσω της στους 4 βαθμούς τη Ρεμς.