Γουότφορντ - Άρσεναλ 2-3: Φουλ για Champions League η Άρσεναλ, φλερτάρει με τον υποβιβασμό η Γουότφορντ

Γουότφορντ – Άρσεναλ 2-3: Η Άρσεναλ επικράτησε με 3-2 της Γουότφορντ και πλέον μπαίνει για τα καλά στην μάχη της τετράδας, με τις «σφήκες» πλέον να βλέπουν το φάσμα του υποβιβασμού να πλησιάζει.

Η Άρσεναλ αν και καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά τελικά κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Γουότφορντ, αφού επικράτησε με 3-2 και μπήκε για τα καλά στην «μάχη» της τετράδας.

Οι λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ από νωρίς, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση με το εξαιρετικό γκολ του Κούτσο. Η ομάδα του Αρτέτα όμως κατάφερε να πάρει αέρα δύο τερμάτων με τα εξαιρετικά γκολ των Σακά και Μαρτινέλι, ενώ το τέρμα του Σισοκό δεν έφτανε στην Γουότφορντ που βλέπει το φάσμα του υποβιβασμού να πλησιάζει.

Ο Σακά κράτησε όρθια την Άρσεναλ

Δυνατό ξεκίνημα είχαμε στο ματς της Γουότφορντ με την Άρσεναλ, με τους «κανονιέρηδες» να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 5ο λεπτό με τον Έντεγκααρντ. Ο Νορβηγός έκανε το ένα – δύο με τον Σάκα, με τον νεαρό να δίνει την μπάλα στην Έντεγκααρντ στην περιοχή, που πλάσαρε από κοντά τον Φόστερ για το 0-1.

Η Γουότφορντ όμως βρήκε γρήγορα την απάντηση με ένα φανταστικό γκολ στο 11′ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν από τα δεξιά, με τον Κίκο να κάνει την σέντρα στην περιοχή και τον Κούτσο με τρομερό ανάποδο ψαλίδι να ισοφαρίζει για το 1-1.

Η Άρσεναλ όμως που είχε τα ηνία στο ματς, ανέβασε την απόδοσή της και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα της δώσει ξανά κεφάλι στο σκορ. Τελικά αυτό ήρθε με τον Μπουκαγιό Σακά στο 30′, με τον νεαρό εξτρέμ να κλέβει την μπάλα έξω από την περιοχή της Γουότφορντ από τον Κλέβερλι, άλλαξε την μπάλα με τον Λακαζέτ και με ένα εκπληκτικό σουτ από τα όρια της περιοχής έκανε το 2-1.

Ξεκίνημα με γκολ από τον Μαρτινέλι

Η Άρσεναλ συνέχισε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και ευτύχησε να βρει και τρίτο τέρμα, επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου. O Σοάρες έβγαλε την μπαλιά, με τον Έντεγκααρντ να δίνει στον Λακαζέτ, με τον Γάλλο να στρώνει ξανά την μπάλα αυτή τη φορά για τον Μαρτινέλι, με τον Βραζιλιάνο με ένα πανέμορφο σουτ στην πάνω γωνία να αφήνει άγαλμα τον Φόστερ.

Η ομάδα του Αρτέτα έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, έψαξε και τέταρτο γκολ, όμως δεν στην τελική προσπάθεια η επιθετική γραμμή των «κανονιέρηδων» δεν βρήκε στόχο.

Από την άλλη η Γουότφορντ έψαξε το γκολ με σκοπό να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τελικά το βρήκε στο 87΄με τον Μούσα Σισοκό να παίρνει την μπάλα στην περιοχή, να κάνει το κατέβασμα με το στήθος, να νικά τον Γουάιτ και με ωραίο πλασέ να εκτελεί τον Ράμσντεϊλ.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, όμως η Άρσεναλ κράτησε και πήρε τους τρεις βαθμούς που της δίνουν το πλεονέκτημα στην «μάχη» της τετράδας, ενώ αντίθετα η Γουότφορντ βλέπει το φάσμα του υποβιβασμού να πλησιάζει.

Γουότφορντ: Φόστερ, Σαμίρ, Καμαρά, Κάθκαρτ, Κίκο, Σισοκό, Λόουζα(63′ Καγιέμπε), Κλέβερλι(90′ Καλού), Κούτσο, Πέδρο, Ντένις

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Σοάρες, Τίρνεϊ, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Πάρτεϊ, Τσάκα, Έντεγκααρντ(90′ Χόλντινγκ), Λακαζέτ(80′ Ενκέτια), Σακά, Μαρτινέλι(73′ Πεπέ)