ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 2-0: Στα playoffs οι Κρητικοί που βύθισαν τον Απόλλωνα

ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Ο ΟΦΗ κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 του τελευταίου Απόλλωνα Σμύρνης στην τελευταία αγωνιστική της Super League με τα γκολ του Βούρου και του Φελίπε και μπήκε στα playoffs για να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και τελικά κατόρθωσε να μετουσιώσει την υπεροχή του με δύο τέρματα χρυσάφι.

Από την άλλη, ο Απόλλων δεν μπόρεσε για ακόμη ένα παιχνίδι να σηκώσει κεφάλι και πλέον έχει να ανέβει βουνό εν όψει των playouts, εκκινώντας από την τελευταία θέση και με μόλις 13 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ την υπεροχή, σε ένα ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που από τα πρώτα λεπτά έδειξε διάθεση να δημιουργήσει και να πάρει τα ηνία στο ματς. Από την άλλη μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ άρχισε να ξεμυτίζει και προσπαθούσε να βρει διαδρόμους στην επίθεση.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΟΦΗ, με τον Λάμπρου στο 14′ να εκτελεί το φάουλ και τον Νέιρα να πιάνει την κεφαλιά που όμως πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 20′, ο Ντουρμισάι έκανμε σέντρα σουτ από τα πλάγια, με τον Λάμπρου να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο δεύτερο δοκάρι.

Ο μοναδική καλή ευκαιρία στο ημίχρονο ήρθε στο 30ό λεπτό, όταν από την μπαλιά του Λάμπρου ο Ντε Γκουζμάν έπιασε το σουτ στην περιοχή, με την μπάλα όμως να καταλήγει κόρνερ μετά την παρέμβαση του Σλίβκα.

Δεν μπορούσε ο Απόλλων, ο Βούρος λύτρωσε τον ΟΦΗ

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κότσαρη, με τον Ντουρμισάι να είναι αρκετά ενεργός από τα δεξιά. Το ίδιο και με τον Νέιρα που έκανε στο 52′ το γύρισμα προς την περιοχή από τα αριστερά, με την άμυνα του Απόλλωνα να διώχνει.

Τελικά ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ με τον Βούρο στο 64′ μετά από φάση διαρκείας. Ο Μεγιάδο βρήκε την μπάλα στην περιοχή και την έστειλε στον Βούρο και με προβολή από κοντά έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ, ένα γκολ χρυσάφι που θα μπορούσε να στείλει τους Κρητικούς στα playoffs.

Ο ΟΦΗ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με σκοπό να τελειώσει το ματς και τελικά κατάφερε στο 71′ να κλειδώσει το τρίποντο. Ο Φελίπε μπήκε στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια κατάφερε να νικήσει τον Κότσαρη.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Κρήτης να πανηγυρίζει την είσοδο στα playoffs και τον Απόλλωνα Σμύρνης να μένει στην τελευταία θέση με ελάχιστες πιθανότητες παραμονής.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν(75′ Μπουζούκης), Μεγιάδο, Νέιρα(84′ Στάικος), Φελίπε, Λάμπρου(78′ Τσιλιανίδης), Ντουρμισάι(85′ Καμάου)

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ρόγκνε(60′ Λισγάρας), Άλβες, Ντεντάκης, Σλίβκα, Τσίμπσαχ(76′ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης, Ντάουντα(53′ Σίγκνιεβιτς), Γιαννιώτας(46′ Παμλίδης), Ιωαννίδης