Θέλτα - Μαγιόρκα 4-3: Το… θρίλερ του Βίγκο πήραν οι γηπεδούχοι

Θέλτα – Μαγιόρκα 4-3: Το… θρίλερ του Βίγκο πήραν οι γηπεδούχοι οι οποίοι κέρδισαν την Μαγιόρκα για την La Liga

Σε ένα παιχνίδι που τα έχει όλα, 7 γκολ, 2 πέναλτι και 1 αυτογκόλ, ανάμεσα στην Θέλτα και την Μαγιόρκα, στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιάγκο Άσπας.

Το ότι η αναμέτρηση θα είναι… τρελή φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά, καθώς Θέλτα και Μαγιόρκα ξεκίνησαν να… χτυπάνε η μια την άλλη από πολύ νωρίς.

Η αρχή έγινε στο 13ο λεπτό όταν ο Γκαλιάρδο έκανε το 1-0, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με την απάντηση των φιλοξενούμενων όμως να μην αργεί, καθώς ο Γκονθάλεθ 4 λεπτά αργότερα έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία.

Από εκείνο το σημείο και μετά μίλησε ο σπουδαίος Ιάγκο Άσπας. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός πήρε το όπλο του και με ασίστ στο 25ο λεπτό, έδωσε τη μπάλα στον Σουάρες, ο οποίος έγραψε το 2-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα θα εξελισσόντουσαν ακόμα πιο… περίεργα. Η Μαγιόρκα κατάφερε να ισοφαρίσει για άλλη μια φορά, 4 λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους με αυτογκόλ του Αϊντού.

Η Θέλτα όμως έδειχνε πως δεν είχε… όρεξη για ισοπαλίες και με τον Άσπας να γίνετε από πασέρ, εκτελεστείς έκανε στο 61ο λεπτό το 3-2, σκορ με το οποίο πήγαινε η αναμέτρηση προς το τέλος της. Αμ δε, η Μαγιόρκα δεν έδειχνε να το βάζει κάτω και στο 87ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει για τρίτη φορά, με τον Σεβίγια να στήνει τη μπάλα στα 11 βήματα, την οποία και έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 3-3.

Ο Άσπας όμως είχε για άλλη μια φορά άλλη άποψη, καθώς 10 λεπτά μετά και στο 90+7’, έστησε αυτός με τη σειρά του τη μπάλα στην άσπρη βούλα και με την δική του εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έβαλε για μια ακόμη φορά την ομάδα του σε θέση οδηγού, κάνοντας το 4-3, σκορ με το οποίο τελείωσε και η αναμέτρηση.