Αθλέτικ Μπιλμπάο - Λεβάντε 3-1: Το παλεύουν για Ευρώπη οι Βάσκοι

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Λεβάντε 3-1: Το παλεύουν για Ευρώπη οι Βάσκοι. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχθηκε τη Λεβάντε με την υποχρέωση της νίκης, κάτι που πέτυχε με τα γκολ των Βέσγκα και Ινιάκι Γουίλιαμς για το τελικό 3-1.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχθηκε τη Λεβάντε με την υποχρέωση της νίκης, κάτι που πέτυχε με το τελικό 3-1 το οποίο διαμορφώθηκε μετά το 64ο λεπτό.

Μία νίκη που φέρνει την Μπιλμπάο στους 40 βαθμούς και μόλις τέσσερις πίσω από την 6η Ρεάλ Σοσιεδάδ και την πρόκριση στο Conference League, αφήνοντας τη Λεβάντε στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι Βάσκοι είχαν τη διάθεση να δημιουργήσουν ευκαιρίες, αλλά δε βρήκαν το γκολ με τους Ινιάκι Γουίλιαμς, Ίνιγκο Μαρτίνεθ και Μπερενγκέρ να σπαταλούν σημαντικές στιγμές.

Η πολιορκία γύρω από τα καρέ της Λεβάντε ήταν αναπόφευκτο να φέρει κάποια στιγμή το γκολ. Ο Βέσγκα πήρε την ασίστ του Μπερενγκέρ στο 64′ και με μία κεφαλιά εξ επαφής διαμόρφωσε το 1-0.

Ο Ινιάκι Γουίλιαμς εκμεταλλεύτηκε τη δεύτερη ασίστ του Μπερενγκέρ, 12 λεπτά αργότερα και στην αντεπίθεση έγραψε το 2-0, που ουσιαστικά ολοκλήρωσε και την υπόθεση νίκης για τους Βάσκους, οι οποίοι βρήκαν και τρίτο γκολ στο 89′, όταν ο Θαράγκα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ρουίθ από το κράτημα του Ντε Φρούτος.

Το μόνο που κατάφερε η Λεβάντε προτού εκπνεύσει το 90λεπτο ήταν να σκοράρει με τον Ντε Φρούτος στο 90+1′ που πλάσαρε πάνω από τον Ουνάι Σιμόν για το τελικό 3-1…