CΗAMPIONS LEAGUE: «Πύρρειος» νίκη για τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ - Κέρδισε με γκολ του Τσολάκ η Μάλμε

Ένα βήμα πιο κοντά στο να μάθει τον αντίπαλό του για τον δεύτερο γύρο των προκριματικών έφτασε ο Ολυμπιακός μετά το διπλό της Νέφτσι στην έδρα της Δυναμό Τιφλίδας.

Συνεχίστηκαν τη Τετάρτη (08/07) τα πρώτα παιχνίδια του πρώτου γύρου των προκριματικών του Champions League, τα οποία είχαν και ελληνικό ενδιαφέρον, αφού από το ζευγάρι της Ντινάμο Τιφλίδας και της Νέφτσι Μπακού θα προκύψει ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στο δεύτερο γύρο.

Η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν πήρε το διπλό στην έδρα των Γεωργιανών με 2-1. Ο Ασλαγκάροφ έδωσε το προβάδισμα στους «Αζέρους» στο 23ο λεπτό, ο Μάρουσιτς ισοφάρισε σε 1-1 στο 30′ και ο Μακμούντοφ με πέναλτι στο 57ο λεπτό σημείωσε το γκολ της νίκης δίνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη ρεβάνς στη Νέφτσι.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά «λύγισε» την αντίσταση των Ισλανδών. Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Αντέμι (8′) και Μάγιερ (41′ με πεν.) κι έκαναν μάλιστα και τρία τα τέρματά τους στο 72′, ξανά με τον Αντέμι. Ο Σκοπιανός έχασε ευκαιρία να κάνει χατ τρικ και τέσσερα τα γκολ της ομάδας του με πέναλτι στο οποίο αστόχησε στο 82′. Έτσι, οι Ισλανδοί βρήκαν την ευκαιρία και μείωσαν σε 3-2 με τα γκολ των Σίγκουρντσον και Άντολφσον μέσα σε ένα λεπτό (88′ και 89′ αντίστοιχα).

Η Μάλμε κατόρθωσε να επικρατήσει με 1-0 της Ρίγα με το γκολ του Αντόνιο Τσόλακ στο 50ο λεπτό, ο οποίος αγωνίζεται στην σουηδική ομάδα ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ. Να σημειωθεί πως η Ρίγα αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 41ο λεπτό.

Σημαντικό διπλό έκανε η Λέγκια Βαρσοβίας μέσα στην έδρα της Μπόντο Γκλιμτ με 3-2. Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Λουκίνιας (2′) και Εμρέλι (41″).Ο Μποτέιμ μείωσε σε 1-2 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως και πάλι οι Εμρέλι δήλωσε «παρών» και στο 61ο πρώτο λεπτό αύξησε και πάλι το προβάδισμα της Λέγκια στα δυο γκολ. Το μόνο που κατάφερε η νορβηγική ομάδα ήταν να μειώσει στο 78ο με τον Περναμπούμκο, προτού μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κόκκινη του Κόνραντσεν.

Η Σέριφ Τίρασπολ διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας την Τιούτα από την Αλβανία. Ο Ενρίκε σκόραρε δυο γκολ στο 15′ και στο 45+1′, Ανταμά Τραορέ έκανε το 0-3 στο 56ο λεπτό και ο Καστανέντα στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Στην νικήτρια ομάδα από την Μολδαβία αγωνίστηκε βασικός κάτω από τα δοκάρια της ο Γιώργος Αθανασιάδης, που πήγε εκεί ως δανεικός από την ΑΕΚ.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, η Σλόβαν Μπρατισλάβας επικράτησε 2-0 της Σάμροκ Ρόβερς με δυο γκολ του Ρατάο, Μακάμπι Χάιφα και Καϊράτ Αλμάτι έμειναν στο 1-1 (45′ Ατζίλι – 76′ Αλίπ) ενώ και η Κόναζ Νόματς με την Αλασκέρτ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 (19′ Κουράν, 79′ Χοράν – 21′ και 45′ Κχουρτσίντζε).