Conference League: Ο Ολιβέιρα χάρισε τη νίκη στην Ρόμα - Κλείδωσαν το εισιτήριο για τους «8» Σλάβια και Φέγενορντ

Conference League: H Ρόμα αν και δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 με το γκολ του Σέρτζιο Ολιβέιρα από το πρώτο μέρος, ενώ η Φέγενορντ έκανε την απόλυτη ανατροπή απέναντι στην Παρτιζάν και ουσιαστικά κλέιδωσε την πρόκριση.

Τέλος η ΛΑΣΚ Λιντς αν και το πάλεψε στην Πράγα τελικά κατέρρευσε στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε με 4-1 από την Σλάβια.

Φίτεσε – Ρόμα 0-1

Η Ρόμα δεν ενθουσίασε στο ματς με την Φίτεσε, καθώς οι Ολλανδοί θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, όμως στάθηκαν άτυχοι. Στο 34′ ο Πατρίσιο έκανε τραγικό λάθος πασάροντας σε αντίπαλο, με τον Οπεντά να μην μπορεί να σκοράρει εξ’ επαφής σε ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Έτσι η ομάδα του Μουρίνιο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με ωραίο αριστερό σουτ μέσα στην περιοχή, μετά από φάση διαρκείας.

Στο δεύτερο μέρος η Ρόμα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ολιβέιρα, ο ρυθμός έπεσε με τους τζιαλορόσι να φεύγουν με το διπλό από την Ολλανδία.

Φίτεσε: Χούεν, Ράσμουσεν, Ντοεκί, Ορόζ, Βίντεκ, Ντομιόνι, Τρόνσταντ, Ντάσα, Γκρίμπιτς, Οπέντα, Μπερό

Ρόμα: Πατρίσιο, Κουμπούλα, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Μέιτλαντ – Νάιλς, Ολιβέιρα, Βερετού, Βίνια, Μκιταριάν, Έιμπραχαμ, Τζανιόλο

Παρτιζάν – Φέγενορντ 2-5

Η Παρτιζάν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Νάτχο στο 12′, όμως ο Τούρνα έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 20′. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Γιόβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα στους Σέρβους, όμως από εκεί και πέρα ξεκίνησε η καταιγίδα.

Στο 52′ ο Ντέσερς έκανε το 2-2, ενώ ο Γκεντρούιτα στο 64′ έκανε την ανατροπή για την Φέγενορντ. Ο Σινίστερα στο 71′ έκανε το 4-2, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τούρνα στο 77′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Σλάβια Πράγας – ΛΑΣΚ Λιντς 4-1

H Σλάβια Πράγας καθάρισε την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι απέναντι στην ΛΑΣΚ Λιντς, με τον Σορ στο 3′ και στο 25′ να δίνει μεγάλο προβάδισμα στους Τσέχους. Η ΛΑΣΚ απάντησε όμως, με τον Μπάλιτς να μειώνει στο 67′.

Στα τελευταία λεπτά όμως κατέρρευσε, δέχθηκε δύο τέρματα από τον Ολαγίνκα στο 83′ και στο 85′ από τον Τραορέ και πλέον στη ρεβάνς δεν φαίνεται να έχει αρκετές πιθανότητες.