Λιλ - Σεντ Ετιέν 0-0: «Πέταξαν» και οι δύο την ευκαιρία τους

Λιλ και Σεντ Ετιέν έμειναν στο 0-0 στο «Σταντ Πιέρ-Μορoυά» σε αγώνα για την 28η αγωνιστική της Ligue 1, με τους «Λιλουά» να χαραμίζουν την ευκαιρία τους για είσοδο στην 5αδα και τους «Στεφανουά» τη δική τους να απομακρυνθούν έτι περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και οι καλές φάσεις να είναι ελάχιστες. Σημαντικά επηρέασε το ματς για την Λιλ και η απώλεια του Ρενάτο Σάντσες, που τραυματίστηκε και αποχώρησε στο 25ο λεπτό, με τον Ονάνα να περνάει στην θέση του. Και οι δύο είχαν ισχυρό κίνητρο για τους λόγους προαναφέραμε κι αυτό τις καθιστούσε πιο φοβικές στο πρώτο ημίχρονου του αγώνα.

Οι κινήσεις των προπονητών δεν άλλαξαν την εικόνα του αγώνα

Στο δεύτερο 45λεπτο το παιχνίδι παρέμεινε το ίδιο ανταγωνιστικά και συνέχισε να δείχνει πως όποιος έβρισκε αυτό το ένα τέρμα θα έπαιρνε τη νίκη και μαζί και τους τρεις βαθμούς. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο με σκοπό να δώσουν την ομάδα τους αυτό που τους έλειπε, όμως πέραν από την αλλαγή της κατοχής, την οποία είχε η Λιλ στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι άλλο.

Κάπως έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις. Η Λιλ με τον βαθμό αυτό ανέβηκε 6η προσπερνώντας την Ναντ και φτάνοντας στους 43 βαθμούς ενώ η Σεντ Ετιέν ανέβηκε 16η στους 26 βαθμούς και πέρασε την νεοφώτιστη Τρουά.

Οι «Λιλουά» αγωνίστηκαν μ’ ένα ειδικό μήνυμα στις σημερινές τους εμφανίσεις κατά του πολέμου στην Ουκρανία και υπέρ της ειρήνης, αφού στο πίσω μέρος της φανέλας ανέγραφαν «United for peace», δηλαδή «ενωμένοι για την ειρήνη».

Λιλ (πρ. Ζοσελίν Γκουρβενέκ): Ζαρντίμ, Φόντε, Μπότμαν, Τσελίκ, Ντιαλό, Σάντσες (25′ Ονάνα), Τσέκα, Μπαμπά, Γκούντμουντσον (78′ Γουεά), Ντέιβιντ (61′ Γιλμάζ), Μπεν Αρφά (61′ Ζεγκρόβα)

Σεντ Ετιέν (πρ. Πασκάλ Ντουπράζ): Μπερναντόνι, Μουκουντί, Ναντέ, Κολοντζιέτζακ, Σακό, Νορντέν (60′ Κχαζρί), Ντουάτ (87′ Μουεφέκ), Μπουντεμπούζ (71′ Μπ. Σακό), Τιούμπ, Μπουανγκά (87′ Αουσίς), Καμαρά