Παναθηναϊκός Κ19 - Άρης Κ19 1-0: Νίκησε τους «κίτρινους» και πάτησε κορυφή το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Άρη σε εξ’ αναβολής εντός έδρας αγώνα για την 16η αγωνιστική της Super League Κ19 και κατόρθωσε να ανέβει πρώτος στην βαθμολογία εκμεταλλευόμενος και την εντός έδρας ήττα του Αστέρα Τρίπολης από τον ΟΦΗ με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ανοιχτό με τον Άρη να ξεκινάει καλύτερη και να δημιουργεί τρεις καλές ευκαιρίες με τους Παναγίδη στο 20′, που απέκρουσε ο Λίλο, τον Μαρμαρίδη ένα λεπτό αργότερα και τον Τσαπακίδη στο 31′. Οι «πράσινοι» άρχισαν να ανεβάζουν στροφές μετά το μισαώρο και απείλησαν πρώτα με τον Κυριόπουλο στο 36′ κι έπειτα με τον Λιατίφη στο 42′, στην σημαντικότερη στιγμή του πρώτου μέρους, που σούταρε έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Αβραμίδη σε δύσκολη επέμβαση.

Ο Καρνέσης έδωσε τη λύση και ο Αβραμίδης κράτησε τον Άρη στο ματς

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και απείλησε με τον Καλοσκάμη στο 51ο που σούταρε άουτ. Η επόμενη ευκαιρία του κατέληξε και σε γκολ στο 52ο λεπτό. Ο Φρόκου εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Καρνέση κι εκείνος έστειλα από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Μπιλάλ, αλλά ο Αβραμίδης δήλωσε και πάλι παρόν κάνοντας μία σημαντική επέμβαση.

Οι «πράσινοι» έχασαν μία ακόμη ευκαιρία για να κλειδώσουν το ματς με τον Βολάκη στο 79ο λεπτό, αλλά ο κίπερ των «κιτρίνων» απομάκρυνε και πάλι. Ο Άρης είχε μία καλή στιγμή για να φτάσει στην ισοφάριση στο 81′, αλλά ο Παυλάκης απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή κι έσωσε τον Παναθηναϊκό.

Κάπως έτσι το «τριφύλλι» έφτασε στην νίκη με 1-0 επί του Άρη κι επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος με 44 βαθμούς, με τους Θεσσαλονικείς να μένουν στην τέταρτη θέση με 36 βαθμούς. Ο Παναθηναϊκός είναι πρώτος με 44 βαθμούς, άφησε δεύτερο τον Αστέρα με 42 και κινδυνεύει αυτή στιγμή μόνο από τον ΠΑΟΚ, που έχει 40, αλλά και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Καμαρός, Παυλάκης, Κολόμπο, Καρνέσης, Λιατίφης (46′ Φρόκου), Συμεωνίδης, Καλοσκάμης (75′ Νταμπίζας), Κυριόπουλος (62′ Τόρρα), Βολάκης (87′ Τσιάβος), Μπιλάλ (87′ Παπανικολόπουλος).

Άρης: Αβραμίδης, Σγουρός Η. ( 85’ Τσέρα), Χρυσόπουλος ( 85’ Γιαννάκου), Καραμανλής (60’ Γραμματικόπουλος), Ασλανίδης, Τσιάτσιος, Σαλιάρης, Μαρμαρίδης, Τσαπακίδης ( 53’ Πάγιος), Παναγίδης, Χατζηϊωάννου ( 60’ Τσιπούρας).