Μαγιόρκα - Ρεάλ Μαδρίτης 0-3: Ξέσπασε στο δεύτερο και η παρέλαση για το πρωτάθλημα συνεχίστηκε

Μαγιόρκα – Ρεάλ Μαδρίτης 0-3: Ξέσπασε στο δεύτερο και η παρέλαση για το πρωτάθλημα συνεχίστηκε για την Ρεάλ Μαδρίτης και τους Βινίσιους και Καρίμ Μπενζεμά.

Μια ακόμη εκτός έδρας νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία κέρδισε την 16η του βαθμολογικού πίνακα Μαγιόρκα με 3-0 και σκόρερ τους συνήθεις ύποπτους Βινίσιους και Μπενζεμά.

Οι «μπλάνκος» ερχόντουσαν από μια εκπληκτική εμφάνιση και πρόκριση κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν για τους «16» του UEFA Champions League και παρότι η ψυχολογία ήταν στα ύψη, δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για την φρεσκάδα.

Η υπερπροσπάθεια στο Μπερναμπέου την προηγούμενη Τετάρτη, φαίνεται πως είχε τον αντίκτυπό της, καθώς η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ρεάλ τα βρήκε… σκούρα στο πρώτο μέρος απέναντι στη Μαγιόρκα, κυρίως σε ότι είχε να κάνει με την επιθετική της επίδοση.

Η Ρεάλ παρότι από τα πρώτα κιόλας λεπτά κατόρθωσε να πάρει τη μπάλα στα δικά της πόδια και να ελέγξει τον ρυθμό, δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει σε αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Η Μαγιόρκα έδειχνε να αντέχει ανασταλτικά, καταφέρνοντας έτσι να κρατήσει και τον ρυθμό χαμηλά και τη Ρεάλ σε λίγες επιθετικές ενέργειες, ενώ κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στη «λευκή» ισοπαλία.

Τα πράγματα στο δεύτερο μέρος όμως ήταν διαφορετικά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν για αρκετή ώρα να έχουν μια… φλύαρη κατοχή, στις ευκαιρίες που τους δόθηκαν όμως δε λάθεψαν και κατάφερα να πάρουν μια ακόμη νίκη.

Η αρχή έγινε με τον Βινίσιους στο 55ο λεπτό, όταν ο Βραζιλιάνος έκανε το 1-0, στην πρώτη τελική της Ρεάλ στο δεύτερο μέρος. Ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα, όταν στο 76ο λεπτό, ο Μπενζεμά έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα και στη συνέχεια έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, σκόραρε, βάζοντας τις βάσεις για ένα χαλαρό, εν τέλει τρίποντο.

Ο Γάλλος παικταράς όμως δεν έμεινε εκεί, καθώς παρά το 2-0 και το προβάδισμα της ομάδας του, το οποίο δεν έδειχνε ότι μπορεί να αλλάξει, είχε όρεξη για ένα ακόμη γκολ, το οποίο και βρήκε 6 λεπτά αργότερα και το 82ο λεπτό, όταν και έκανε το τελικό 3-0.

Με τη νίκη της αυτή η Ρεάλ Μαδρίτης ξεφεύγει ακόμα περισσότερο από τη δεύτερη Σεβίλλη, αυξάνοντας τη διαφορά στους 10 βαθμούς και βάζοντας γερά τις βάσεις για την επιστροφή στην κατάκτηση της La Liga.

Μαγιόρκα (4-4-2): Ρίκο, Μαφέο, Βαλιέντε, Ράιγιο, Όλιβαν, Ροντρίγκες (79′ Εντιαγιέ), Μπάμπα Μοχάμεντ (87′ Γκρενιέ), Σάντσες (68’ Σεβίγια), Κούμπο (78′ Λι Κανκ-Ιν), Μουρίγκι, Άνχελ (68’ Πρατς)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κουρτουά, Βάθκεθ (72’ Καρβαχάλ), Φερνάντες, Αλάμπα, Μεντί (80′ Μαρσέλο), Βαλβέρδε (60’ Μόντριτς), Κασεμίρο (61’ Καμαβίνγκα), Κρος, Ροντρίγκο (72’ Ασένσιο), Βινίσιους Τζούνιορ, Μπενζεμά