Μάιντς - Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1: Ο Βίτσελ έφερε τους Βεστφαλούς στο -4 από την Μπάγερν

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατόρθωσε έστω και με δυσκολία να φύγει με τους τρεις πόντους από την έδρα της Μάιντς επικρατώντας με 1-0 χάρη σε γκολ του Βίτσελ στο φινάλε σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μπορούσια του Ντόρτμουντ ήθελε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της Μπάγερν με την Χόφενχαϊμ και μετά τη νίκη της με 1-0 της Αρμίνια Μπίλεφελντ να επικρατήσει και της Μάιντς μειώνοντας έτι περισσότερο την μεταξύ τους διαφορά.

Οι Βεστφαλοί, όμως, δεν παρουσίασαν το καλύτερο δυνατό πρόσωπο στο πρώτο μέρος. Είχαν την κατοχή, όμως δυσκολευόντουσαν πολύ να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της Μάιντς, η οποία κράτησε την ομάδα του Ρόζε στις δύο τελικές σε ολόκληρο το πρώτο μέρος. Αντίθετα, η ομάδα του Σβένσον κατόρθωσε να απειλήσει 5 φορές την εστία του Κόμπελ, έστω κι αν καμία απ’ αυτές τις προσπάθειες δεν ήταν αυτό που λέμε κλασσική ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των Βεστφαλών δεν άλλαξε στο πρώτο τέταρτο και ο Μάρκο Ρόζε έριξε στο παιχνίδι τον Χάαλαντ στην θέση του Βολφ για να κάνει την ομάδα του ακόμα πιο επιθετική, περνώντας τον Μάλεν στα εξτρέμ και τον Νορβηγό στην κορυγή της επίθεσης.

Από τον Χάαλαντ το περίμενε, από τον Βίτσελ το βρήκε η Ντόρτμουντ

Στο 68ο λεπτό ο Χάαλαντ απείλησε για την πρώτη φορά με σουτ στην κίνηση με τον Ζέντνερ να αποκρούει σε κόρνερ. Η Ντόρτμουντ ενέτεινε κι άλλος τις προσπάθειες της όσο περνούσε η ώρα και με την είσοδο των Ρέινα και Μπραντ πήραν τα… ηνία του αγώνα.

Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης η Μάιντς έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία στο 84ο λεπτό και στην επόμενη φάση του αγώνα στο 87ο οι γηπεδούχοι δέχθηκαν γκολ από την Ντόρτμουντ με κοντινή προβολή του Άξελ Βίτσελ.

Ο Μπραντ έχασε μία μοναδική ευκαιρία στο 90+5′ για να κλειδώσει τη νίκη, αλλά τελικά δεν κόστισε.

Το γκολ του Βίτσελ ήταν αρκετό για να χαρίσει στους Βεστφαλούς μία πολύ σημαντική νίκη (μόλις η δεύτερη ομάδα που πέρασε από την έδρα της ομάδας του Σβένσον φέτος), που τους έφερε σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την πρώτη Μπάγερν Μονάχου, την ώρα που η αξιόμαχη Μάιντς έμεινε στην 10η θέση με 34 βαθμούς.

Μάιντς (πρ. Μπο Σβένσον): Ζέντνερ, Βίντμερ, Μπελ, Νιακατέ, Τάουερ (77′ Μπροσίνσκι), Λουκόκι, Σταχ (71′ Παπελά), Στόγκερ, Μπουρκάρντ, Ίνγκβαρτσεν (71′ Μποέτιους), Ονισίβο

Μπορούσια Ντόρτμουντ (πρ. Μάρκο Ρόζε): Κόμπελ, Τσαν, Πόνγκρατσιτς, Πάσλακ, Σουλτς, Νταχούντ (69′ Ρέινα), Βίτσελ, Αζάρ, Βολφ (57′ Χάαλαντ), Μπέλινγκχαμ, Μάλεν (69′ Μπραντ)

Πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων κράτησαν ένα πανό που έγραφε «You ”ll never walk alone» βαμμένο με τα χρώματα της ουκρανικής σημαίας ως μία κίνηση στήριξης προς τον ουκρανικό λαό.