Conference League: Επική ανατροπή, δίχως πρόκριση η Λίντσερ - Φέγενορντ και «καταϊδρωμένη» Ρόμα στους «8»

Αναλυτικά όσα έγιναν στα βραδινά παιχνίδια του Conference League για τα προημιτελικά της διοργάνωσης

Mε άκρως εντυπωσιακά ματς ολοκληρώθηκε η φάση των «16» του Conference League, με την Σλάβια Πράγας, την Ρόμα και την Φέγενορντ να παίρνουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Απίθανο είναι αυτό που κατάφερε η Λίντσερ, η οποίς νίκησε την Σλάβια 4-3 και αν είχε πάρει καλύτερο αποτέλεσμα στο πρώτο ματς, ίσως η πρόκριση να ήταν δική της. Από την άλλη, η Ρόμα δυσκολέυτηκε αρκετά κόντρα στην Φίτεσε ενώ η Φέγενορντ ήταν… άνετη ενάντια στην Παρτιζάν.

Αναλυτικά τα παιχνίδια

ΛΑΣΚ Λιντζ-Σλάβια Πράγας 4-3 (συνολικό 5-7)

Καταιγιστική ήταν η Σλάβια Πράγας από την αρχή κιόλας του ματς. Στο 25ο λεπτό, ο Ολαγίνκα πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα και διεύρυνε περισσότερο το προβάδισμα πρόκρισης, ενώ η ΛΑΣΚ ατπάντησε με τον Βίσινγκερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση.

Ωστόσο η χαρά της δεν… κράτησε για πολύ, αφού μόλις ένα λεπτό αργότερα, στο 37′, ο Μπα έκανε το 2-1. Οι Τσέχοι αν και έμειναν με δέκα παίκτες από το 42ο λεπτό μετα την αποβολή του Ούσου, δεν… πτοήθηκαν και στο 62ο λεπτό έκαναν το 3-1 με ωραίο τέρμα του Σορ.

Αξιέπαινη ήταν η προσπάθεια της ΛΑΣΚ, η οποία στο 76ο λεπτό μείωσε σε 2-1, με τον Βίσινγκερ να διπλασιάζει τα τέρματά του, ενώ στο 88ο λεπτό έκανε το 3-3 με τον Γκρούμπερ, με την Σλάβια ωστόσο να παίζει με εννέα πάικτες από το 85! Σαν… ψέμα, η ΛΑΣΚ έκανε το 4-3 στο 89ο λεπτό, μετά από τρομερό τέρμα του Σμιτ. Αν είχε προσπαθήσει λίγο περισσότερο στο πρώτο ματς, απόψε θα μπορούσε να είχε πάρει την πρόκριση.

Ρόμα-Φίτεσε 1-1 (συνολικό 2-1)

To πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού δεν επεφύλασσε καλές στιγμές, με την Ρόμα να έχει «δεδομένη» την πρόκρισή της και την Φίτεσε να προσπαθεί δίχως αντίκρισμα.

Ο επιμένων ωστόσο…σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έκανα το 1-0, με γκολ-«κεραυνό» του Βίτεκ στο 62ο λεπτό.

Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στις καθυστερήσεις, ήρθε ως από μηχανής Θεός ο Άμπραχαμ, και με ένα τρομερό γκολ στι καθυστερήσεις έστειλε την Ρόμα στους «8» του Conference League.

Φέγενορντ-Παρτιζάν 3-1 ( συνολικό 8-3)

Η Φέγενορτν είχε ήδη την πρόκριση στο… τεσπάκι ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε από το να πραγματοποιήσει μια εντυπωσιακή εμφάνιση. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 44ο λεπτό, το σουτ του Τούρνστρα κόντραρε στον Ντέσερς, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Παρτιζάν.

Oι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν το 2-0, χάρη στο εξαιρετικό τέρμα του Νέλσον. Η Παρτιζάν «απάντησε» άμεσα με τον Γκόμες, ωστόσο το συνολικό σκορ ήταν φύσει αδύνατο να ανατραπεί. Βέβαια, η Παρτιζάν «πάλευε» για την τιμή της και στο 61ο λεπτό, μείωσε σε 2-1, με τον Ρικάρντο Γκόμες.

Το τελικό 3-1, έκανε ο Λίνσελ στο 90ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να περνάνε άνετα στα προημιτελικά της διοργάνωσης.