Γουλβς - Λιντς 2-3: Τα «παγώνια» τα έφεραν όλα... τούμπα στο ματς της χρονιάς

Η Λιντς πέτυχε μία εκπληκτική ανατροπή με 3-2 στην έδρα της Γουλβς σε αγώνα για την 30η αγωνιστική της Premier League, με τα «παγώνια» να επιστρέφουν στις νίκες μετά από οκτώ παιχνίδια σ’ ένα ματς που είχε ακόμη πέντε αναγκαστικές αλλαγές και μία αποβολή.

Το σόου του Τρινκάο και οι τέσσερις αναγκαστικές αλλαγές

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 11ο λεπτό του αγώνα και ήταν για την Λιντς. Ο Ρούμπεν Νέβες έκανε το λάθος στον χώρο του κέντρου και τα «παγώνια» με δύο πάσες έβγαλαν τον Μπάμφορντ απέναντι στον Ζοσέ Σα στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πορτογάλου. Στο 23ο λεπτό ο Άγγλος στράικερ αποχώρησε τραυματίας με τον Γκρίνγουντ να παίρνει την θέση του για την Λιντς ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Νέβες να βγαίνει για την Γούλβς και τον Τρινκάο να περνάει στην θέση.

Λίγα λεπτά μετά τις αναγκαστικές αλλαγές, οι «Λύκοι» έφτιαξαν την πρώτη τους κλασσική ευκαιρία στο παιχνίδι και βρήκαν κατευθείαν το γκολ. Ο Τρινκάο έκανε την σέντρα και ο Τζόνι πλάσαρε στην κίνηση για το 1-0 στο 26′. Η Λιντς ανέβηκε και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η ατυχία της χάλασε πάλι τα σχέδια, αφού αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή και ο Γιορέντε στο 40′ (πέρασε στην θέση του ο Κοχ) αλλάζοντας και πάλι τα πλάνα του Τζέσε Μαρς.

Η Γουλβς έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 45+9′ με την άμυνα της Λιντς να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Χιμένες και τον Μελιέρ να σταματάει τον Τζόνι. Με τη λήξη της φάσης αυτής τα «παγώνια» έκαναν και την τρίτη τους αναγκαστική αλλαγή με τον Κλιχ να αφήνει την θέση του στον Κρέσγουελ.

Ότι δεν κατάφερε η Γουλβς στο 45+9′, το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Τρινκάο δέχθηκε το γύρισμα του Ποντένσε κι έκανε το 2-0 με υπέροχο τελείωμα.

Η αποβολή του Χιμένες που αποδείχθηκε turning point του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Ραούλ Χιμένες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 53ο λεπτό για άσχημο μαρκάρισμα που έκανε στον Μελιέ αναγκάζοντας την Λιντς και σε τέταρτη αναγκαστική αλλαγή με τον Κλάεσον να περνάει στην θέση του Γάλλου κίπερ.

Δύο γκολ μέσα τρία λεπτά για την Λιντς

Τα «παγώνια» πήραν μέτρα στο γήπεδο αποφασισμένα να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους για ανατροπή. Η αρχή έγινε στο 63ο λεπτό, όταν μετά από τρομερή διπλή ευκαιρία όπου το δοκάρι και ο Κόαντι απέτρεψαν το γκολ ισάριθμες φορές, ο Χάρισαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 2-1.

Τρία λεπτά μετά η Λιντς χτύπησε ξανά και ισοφάρισε το παιχνίδι. Ο Τζέιμς βγήκε τετ α τετ από την μπαλιά του Άιλινγκ, αλλά στην προσπάθειά του να κρεμάσει τον εξερχόμενο Σα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης ο Ροντρίγκο Μορένο βρήκε δίχτυα από δύσκολη γωνία για το 2-2.

Οι τρομερές χαμένες ευκαιρίες της Λιντς και ο λυτρωτής Άιλινγκ

Στα «παγώνια» δεν έφτασε ο μισός δρόμος που είχαν διανύσει και ήθελαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή έχασαν τρομερές ευκαιρίες μέχρι το φινάλε του αγώνα, ικανές να πείσουν κάποιον πως απόψε δεν ήταν η βραδιά τους.

Όμως, εκείνοι δεν το έβαλαν κάτω κι ένας από τους καλύτερους παίκτες του απόψε, ο Άιλινγκ λύτρωσε την ομάδα του Τζέσε Μαρς στο 90+1′ κάνοντας το 3-2.

Η νίκη αυτή έφερε την 16η Λιντς στο +7 από την 18η Γουότφορντ, την ώρα που η Γουλβς έχασε τεράστια ευκαιρία να μπει στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Γουλβς (πρ. Μπρούνο Λάγκε): Ζοσέ Σα, Μπόλι, Κόαντι, Σάις, Τζόνι (90+2′ Τσικίνιο), Αΐτ Νουρί, Νέβες (25′ Τρινκάο), Μουτίνιο, Ντεντόνκερ (90+2′ Σοάρες), Ποντένσε (78′ Χουάνκ Χι-Τσαν), Χιμένες

Λιντς (πρ. Τζέσε Μαρς): Μελιέ, Λιορέντε, Στρούικ, Άιλινγκ, Ντάλας, Κλιχ, Φορσό, Ροντρίγκο, Τζέιμς, Χάρισον, Μπάμφορντ (23′ Γκρίνγουντ)