Τζένοα - Τορίνο 1-0: Νίκη... ανάσα χάρη στον Πορτανόβα για τους Γενοβέζους μετά από 27 αγώνες

Η Τζένοα πήρε μεγάλη νίκη με 1-0 μέσα στο «Λουίτζι Φεράρις» απέναντι στην Τορίνο για την 30η αγωνιστική της Serie A. Οι Γενοβέζοι επέστρεψαν έτσι στις νίκες μετά από 27 αγώνες (!!).

Ο Πορτανόβα άνοιξε τον δρόμο και ο Όστιγκαρντ έβαλε… εμπόδιο

Η Τζένοα άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Πορτανόβα, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Όστιγκαρντ αποβλήθηκε για τους Γενοβέζους με δεύτερη κίτρινη κάρτα και είδαν το κέρδος από το καλό τους ξεκίνημα να τίθεται υπό αμφισβήτηση. Ο Μπλεσίν πέρασε στο παιχνίδι τον Μπάνι στην θέση του Αμίρι για να καλύψει το κενό του Νορβηγού. Η Τορίνο ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα πηγαίνοντας στο ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ.

Η Τορίνο δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων

Στο δεύτερο μέρος, η «γκρανάτα» μπήκε αποφασισμένη να μην αφήνει την ευκαιρία αυτή για ανατροπή να πάει χαμένη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή όμως αντιμετώπισαν μεγάλες δυσκολίες στο να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της Τζένοα με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος βοηθώντας τους Γενοβέζους να γευτούν την χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά τις 12 Οκτωβρίου του 2021 και το 3-2 στην έδρα της Κάλιαρι.

Η Τζένοα έφτασε έτσι στους 22 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 18η θέση μαζί με την Βενέτσια όντας τρεις βαθμούς μακριά από την έξοδό της από την ζώνη του υποβιβασμού και την 17η Κάλιαρι.

Τζένοα (πρ. Αλεξάντερ Μπλεσίν): Σιρίγκου, Μακσίμοβιτς, Όστιγκαρντ, Φρέντρουπ, Βάσκεζ, Στουράρο, Μπάντελι (90+3′ Ερνάνι), Αμίρι, Μελεγκόνι (66′ Γιεμπόα), Πορτανόβα (66′ Γκαλντάμες), Ντέστρο (46′ Χέφτι)

Τορίνο (πρ. Ιβάν Γιούριτς): Μπερίσα, Ίτσο, Μπρέμερ, Ροντρίγκες (80′ Μπουοντζιόρνο), Σινγκό (80′ Ζάζα), Βοϊβόντα (51′ Ανσάλντι), Μαντραγκόρα (51′ Μπρέκαλο), Λούκιτς, Πομπέγκα, Πιάτσα, Μπελότι