Σεντ Ετιέν - Τρουά 1-1: Ο Μπουντεμπούζ χάρισε πολύτιμο βαθμό στους «Στεφανουά»

Σεντ Ετιέν και Τρουά έμειναν τελικά στο 1-1 σε αγώνα για την 29η αγωνιστική της Ligue 1, με τους «Στεφανουά» να παίρνουν έναν πολύτιμο βαθμό στην μάχη του υποβιβασμού.

Η Τρουά ήταν σαφώς καλύτερη από την Σεντ Ετιέν στο πρώτο μέρος και δίκαια ήταν εκείνη που προηγήθηκε με 0-1 στο 19ο λεπτό με το γκολ που πέτυχε ο Μοτιμπά. Να σημειωθεί πως οι «Στεφανουά» άλλαξαν σέντερ μπακ στο 11ο λεπτό λόγω του τραυματισμού του Σακό, με τον Μουκουντί να περνάει στην θέση του. Όσο περνούσε η ώρα η Σεντ Ετιέν ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση.

Αυτό το πέτυχε στο δεύτερο μέρος του αγώνα, όταν ο Μπουντεμπούζ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 67ο λεπτό για το 1-1. Το σκορ παρέμεινει ίδιο μέχρι το τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα πολύτιμο βαθμό στην μάχη τους για την «σωτηρία». Η Τρουά έμεινε στην 15η θέση με 29 βαθμούς ενώ η Σεντ Ετιέν έπιασε την 17η Λοριάν στους 27 βαθμούς.

Σεντ Ετιέν (πρ. Πασκάλ Ντουπράζ): Μπερναρντόνι, Σακό (11′ Μουκουντί), Μανγκαλά, Ναντέ (83′ Μουεφέκ), Τιούμπ (73′ Νορντέν), Κολοντζιέτζακ, Καμαρά, Ντουάτ, Μπουντεμπούζ, Κχαζρί (83′ Αουσίς), Μπουανγκά

Τρουά (πρ. Μπρούνο Ιρλς): Γκαγιόν, Σαλμιέρ, Πάλμερ-Μπράουν, Κονέ, Ελ Χατζάμ (88′ Ραμί), Κόντε (63′ Λαρουσί), Ταρντιέ, Κουαμέ, Μοτιμπά (55′ Τουζγκάρ), Σαβαλερίν, Ουγκμπό (63′ Ντινγκομέ)