Βόλος ΝΠΣ Κ19 - Παναθηναϊκός Κ19 2-4: Ανατροπή τίτλου με «καυτό» Μπιλάλ

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το 14ο λεπτό, όμως κατόρθωσε να ανατρέψει το παιχνίδι και να κερδίσει με 4-2 τον Βόλο ΝΠΣ σε εξ’ αναβολής αγώνα για την 17η αγωνιστική της Super League Κ19.

Οι «πράσινοι», παρ’ ότι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στο 2ο λεπτό έχοντας δοκάρι, δέχθηκαν δύο γρήγορα τέρματα στο 7ο λεπτό με αντεπίθεση και στο 13ο με εκτέλεση πέναλτι και μένοντας πίσω στο σκορ με 2-0, είδαν τον τίτλο του πρωταθλητή να απειλείται.

Το «τριφύλλι» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, έγινε κυρίαρχο στο παιχνίδι και κατόρθωσε να μειώσει σχετικά γρήγορα αναπτερώνοντας την ψυχολογία του, όταν ο Τόρρα πήρε την μπάλα από τον Φρόκου κι εκτέλεσε για το 1-2 στο 21′. Τρία λεπτά μετά ο Συμεωνίδης απείλησε, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Μέχρι το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δημιούργησε άλλες δύο κλασσικές τελικές, αλλά πρώτα ο Καλοσκάμης στο 35′ αστόχησε σε τετ α τετ κι έπειτα ο Μπιλάλ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος αστόχησε από καλή θέση μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ξεκίνησαν πιο ευνοϊκά για τους «πράσινους», αφού ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες στο 47ο λεπτό μετά από αποβολή. Το «τριφύλλι» το εκμεταλλεύτηκε, έντεινε την πίεσή του κι έφτασε στην ισοφάριση στο 59ο λεπτό με τον Μπιλάλ μετά από σέντρα του Ζαφείρη.

Ο Αιγύπτιος ήταν εκείνος που έφερε και την ολική ανατροπή στο 75ο λεπτό με ωραίο σουτ από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Νταμπίζας σε αντεπίθεση στο 88ο λεπτό.

Η «χρυσή» αυτή νίκη έφερε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 44 βαθμούς ένα από μπροστά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και δύο από τον τρίτο Αστέρα Τρίπολης δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Ζαφείρης, Κολόμπο, Καρνέσης, Προδρομίτης, Φρόκου, Κυριόπουλος (90’+1′ Τσιάβος), Συμεωνίδης (72′ Πορφυρόπουλος), Μπιλάλ, Καλοσκάμης (86′ Ψύλλας), Τόρρα (72′ Νταμπίζας).