COPA AMERICA: Η Κολομβία 3η στο… 93

Παιχνίδι, δύο ταχυτήτων ήταν ο μικρός τελικός του Copa America, μεταξύ Κολομβίας και Περού. Ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο, έδωσε τη θέση του σε έναν επιθετικό «οργασμό», με ανατροπές και 4 γκολ στο δεύτερο μέρος.

Σε ένα σπουδαίο από πλευράς θεάματος μικρό τελικό, η μπίλια έκατσε στην Κολομβία, η οποία και χαμογέλασε στο τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Κολομβία να έχει την κατοχή και τον έλεγχο, το Περού όμως είχε τις φάσεις και κατάφερε να προηγηθεί με τον Γιοτούν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45’).

Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν η χαρά του φιλάθλου, οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ, το Περού για να αυξήσει τη διαφορά και η Κολομβία για να φέρει «τούμπα» το ματς. Οι Κολομβιανοί μπήκαν πολύ δυνατά και στο δεύτερο μέρος, και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κουαδράδο στο 49’, ενώ στο 67’ με τον επιθετικό της Πόρτο, Λουίς Ντίαζ, έκαναν την ανατροπή σε 2-1. Το Περού όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον Λαπαντούλα έφεραν και πάλι το ματς στο ίσια.

Εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία και πέναλτι, μίλησε ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Λουίς Ντίαζ, με δεύτερο δικό του γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, έδωσε τη νίκη στην πατρίδα του.

Κολομβία: Βάργκας, Μεντίνα, Μίνα (Σάντσεζ 55′), Μουρίγιο, Τεσίγιο, Κουαδράδο, Μπάριος (Μουριέλ 90′), Κουέγιαρ (Μπορέ 83′), Ντίαζ, Καρντονά (Τσάρα 46′), Ζαπάτα (Μπόρχα 55′)

Περού: Γκαγιέσε, Κόρσο (Ορμένο 78′), Σανταμαρία, Κάλενς, Λόπες, Τάπια (Kαρταχένα 24′), Γιοτούν, Καρίγιο, Πένια (Λόρα 78′), Κουέβα (Γκαρσία 64′), Λαπαντούλα

*Ο μεγάλος τελικός του Copa America, ανάμεσα σε Βραζιλία και Αργεντινή θα διεξαχθεί αύριος Κυριακή (11/7) στις 03:00 και θα μεταδωθεί ζωντανά από το Open.