Μουντιάλ 2022: Ήττα για το Ιράν των Ανσαριφάρντ και Χατζισαφί, επεισόδια στο Λίβανος-Συρία

Η Νότια Κορεά επικράτησε 2-0 του Ιράν για τα προκριματικά του Μουντιάλ, με την εθνική των Καρίμ Ανσαριφάρντ, Εχσάν Χατζισαφί και Μιλάντ Μοχαμαντί να γνωρίζει την ήττα.

Η Νότια Κορεά επικράτησε εύκολα 2-0 του Ιράν για τα προκριματικά του Μουντιάλ, με την εθνική των Καρίμ Ανσαριφάρντ, Εχσάν Χατζισαφί και Μιλάντ Μοχαμαντί  να γνωρίζει την ήττα.

Οι δύο τελευταίοι μάλιστα, ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα, με τον Ανσαριφάρντ να μπαίνει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Η Κορέα άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου,με τον Σον της Τότεναμ. Το τελικό 2-0 ωστόσο, διαμόρφωσε ο Κιμ Γιουνγκ-Γκβον στο 63ο λεπτό της αναμεέτρησης.

Πλέον, η Νότια Κορέα βρίσκεται ξανά στην κορυφή του ομίλου με 23 βαθμούς, με το Ιράν να είναι στο -1 έπειτα από εννέα αγωνιστικές.

Λίβανος – Συρία 0-3

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Συρία κατάφερε να «τελειώσει» από νωρίς το ματς κόντρα στο Λίβανο, όπου και επικράτησε 3-0. Ωστόσο, η αναμέτηση επισκιάστηκε από τα επεισόδια που έγιναν κατά τη διάρκεια του αγώνα, όταν οπαδοί των γηπεδούχων επιτέθηκαν με μπουκάλια, γυαλιά και διάφορα αντικείμενα στους Σύρους. Το παιχνίδι διεξόπη στο 78ο λεπτό και μετά από ώρα συνεχίστηκε με το σκορ να μην αλλάζει.