Ουαλία - Αυστρία 2-1: Ο Γκάρεθ Μπέιλ είναι εδώ και οι Ουαλοί στην επόμενη φάση

Η Ουαλία επικράτησε με 2-1 της Αυστρίας σε νοκ άουτ αγώνα για τα Play-offs του Μουντιάλ του Κατάρ χάρη στον Γκάρεθ Μπέιλ, που θύμισε για ακόμη μια φορά τον παλιό καλό του εαυτό, όπως συμβαίνει συνήθως, όταν φοράει την φανέλα της εθνικής του ομάδας, και σκόραρε δύο τέρματα.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους και το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο. Σε τέτοια οριακά παιχνίδια που κρίνουν προκρίσεις την διαφορά την κάνουν οι προσωπικότητες κι έτσι συνέβη κι εδώ. Ο Γκάρεθ Μπέιλ σκόραρε στο 25ο με υπέροχη εκτέλεση φάουλ κι έδωσε προβάδισμα στους «δράκους», το οποίο διατήρησαν με ευκολία μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Μπέιλ σκόραρε, αλλά η ατυχία του Ντείβις κράτησε ζωντανή την Αυστρία

Ο Μπέιλ σκόραρε για πρώτη φορά με φάουλ με την φανέλα της εθνικής Ουαλίας μετά το ματς με την Αγγλία στο Euro του 2016. Αυτό ήταν το έβδομο τέρμα που σημειώνει με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Δεν πρόλαβε να ξεκινήσει καλά καλά το δεύτερο μέρος και ο Γκάρεθ Μπέιλ «χτύπησε» ξανά στο 51ο λεπτό. Ο Ουαλός σούπερ σταρ τσίμπησε ωραία την μπάλα με τακουνάκι από τον συμπαίκτη του, Μπεν Ντέιβις και εκτέλεσε νικώντας τον Λίντνερ, με την μπάλα βέβαια να έχει κοντράρει κιόλας.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Μπέιλ σκόραρε δύο τέρματα σε εντός έδρας παιχνίδι της Ουαλίας μετά τον Σεπτέμβριο του 2016 και το παιχνίδι απέναντι στην Μολδαβία.

Η Αυστρία δεν τα παράτησε. Ο Σάμπιτσερ σούταρε εκτός περιοχής, ο Μπεν Ντέιβις έβαλε το πόδι του κι άλλαξε την πορεία της μπάλας, αλλά όχι αρκετά για να μην ξεγελάσει τον Χένεσεϊ και καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του στο 65ο λεπτό.

Τρία λεπτά μετά ο Ντάνιελ Τζέιμς βγήκε απέναντι στον Λίντνερ για να διευρύνει το προβάδισμα των «δράκων», αλλά ο αυστριακός προστάτεψε την εστία του επιτυχημένα αυτή τη φορά.

Αφότου έμειναν ζωντανοί απ’ αυτήν την ευκαιρία, οι Αυστριακοί πήραν ψυχολογία και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Όμως, όσο κι αν πίεσαν, δεν μπόρεσαν να βρουν το τέρμα που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, οδηγούμενοι τελικά στην ήττα με 2-1.

Έτσι, ο Γκάρεθ Μπέιλ και η παρέα του θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για τα τελικά του Μουντιάλ του Κατάρ με όποιον περάσει από το ζευγάρι της Σκωτίας και της Ουκρανίας.

Ουαλία (πρ. Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσεϊ, Ροντόν, Ντέιβις, Αμπαντού, Ρόμπερτς, Άλεν, Ράμσεϊ, Γουίλσον, Γουίλιαμς, Τζέιμς (88′ Μπ.Τζόνσον), Μπέιλ (90+3′ Μίφαμ)

Αυστρία (πρ. Φράνκο Φόντα): Λίντνερ, Χιντερέγκερ, Ντράγκοβιτς, Σέιβαλντ, Αλάμπα, Λάιμερ (56′ Κάλαϊτζιτς), Λάινερ (89′ Γκρέγκοριτς), Σλάγκερ (78′ Λαζάρο), Μπαουμγκάρντερ (78′ Βέιμαν), Σάμπιτζερ, Αρναούτοβιτς