Αργεντινή - Βενεζουέλα 3-0: Τρίτη σερί νίκη για την αδιάφορη «αλμπισελέστε» στο ντεμπούτο του Λούκας Μπογιέ

Η Αργεντινή επικράτησε με 3-0 της Βενεζουέλας στην αυλαία της 17ης αγωνιστικής των προκριματικών της Νοτίου Αμερικής για το Μουντιάλ και παρέμεινε στην δεύτερη θέση και το -4 από την πρώτη Βραζιλία. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι.

Η «αλμπισελέστε» δεν αντιμετώπισε κανένα πρόγραμμα απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα των προκριματικών. Στο 34ο λεπτό η παρέα του Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκορ. Ο Μακ Άλιστερ έδωσε τη μπάλα στο πλάι της περιοχής στον ντε Πολ κι εκείνος έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα και ο Νίκο Γκονζάλες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή. Η Βενεζουέλα εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα που επέφερε στους Αργεντίνους το προβάδισμα κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση. Δεν τα κατάφερε και κάπου εκεί ήρθε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του Σκαλόνι να τελείωσει το ματς. Ο ντε Πολ έκανε την μπαλιά στον Κορέα, εκείνος πήρε την μπάλα και κινήθηκε παράλληλα στην περιοχή και κρέμασε τον Φαρίνες για το 2-0 στο 79ο λεπτό, τιμωρώντας την κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του στην συγκεκριμένη φάση. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λιονέλ Μέσι τρία λεπτά αργότερα, ο οποίος συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Ντι Μαρία και λίγο έλειψε να μπει και με την μπάλα στα δίχτυα.

Να σημειωθεί πως στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης πέρασε στο γήπεδο ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπογιέ, που έκανε το ντεμπούτο του με την εθνική Αργεντινής.

Αυτό ήταν το 5ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι της Αργεντινής στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για την «αλμπισελέστε» στην ιστοράι των προκριματικών του Μουντιάλ.

Εθνική Αργεντινής (πρ. Λιονέλ Σκαλόνι): Αρμάνι, Πετσέλα, Οταμέντι, Μολίνα, Ταγκλιαφίκο, ντε Πολ, Παρέδες (88′ Ροντρίγκες), Μακ Άλιστερ (70′ Ντι Μαρία), Γκονζάλες (88′ Μπογιέ), Χ.Κορέα (64′ Α.Κορέα), Μέσι

Εθνική Βενεζουέλας (πρ. Χοσέ Πέκερμαν): Φαρίνες, Φεραρέσι, Σανσελόρ, Μακούν, Ροσάλες, Ναβάρο (46′ Μουρίγιο), Τ.Μαρτίνες, Κάσερες (62′ Λ. Γκονζάλες), Ερέρα (77′ Ματσίς), Ροντόν (83′ Σαβαρίνο), Τζ. Μαρτίνες (62′ Αριστεγκουιέτα)