Αφρική - Προκριματικά Μουντιάλ: Ο Μανέ πέταξε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου τον Σαλάχ - Πάει στο Κατάρ η Γκάνα

Αφρική – Προκριματικά Μουντιάλ: Πάει στο Κατάρ η Γκάνα – Ο Μανέ πέταξε έξω τον Σαλάχ, αφού η Σενεγάλη νίκησε την Αίγυπτο στα πέναλτι και πήρε την πρόκριση.

Για μία ακόμη φορά ο Μανέ πλήγωσε τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ, Μοχάμεντ Σαλάχ, αφού η Σενεγάλη νίκησε στη διαδικασία των πέναλτι την Αίγυπτο και πάει στο Κατάρ.

Μεγάλη πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου πήρε και η Γκάνα, που ήρθε ισόπαλη με 1-1 με την Νιγηρία και σε συνδυασμό με το 0-0 στην έδρα της πήρε το εισιτήριο.

Η Γκάνα ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ με το πολύ σημαντικό τέρμα του Τόμας Πάρτεϊ στο 10ό μόλις λεπτό. Η Νιγηρία απάντησε γρήγορα με τον Εκόνγκ στο 22′. Στο παιχνίδι υπερίσχυσαν οι μονομαχίες και τα δυνατά μαρκαρίσματα, ενώ οι ευκαιρίες για τις δύο ομάδες ήταν ελάχιστες. Έτσι η Γκάνα πήρε την πρόκριση σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα και επιστρέφει σε Μουντιάλ μετά από την απουσία του 2018.

Στο άλλο ματς είχαμε επανάληψη του τελικού του Copa Africa με την Σενεφάλη να ανοίγει από νωρίς το σκορ με τον Ντιά μόλις στο 3′ και να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο παιχνίδι δεν επετεύχθη άλλο τέρμα όπως ούτε και στο ημίωρο της παράτασης και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι και ξεκίνησαν αμφότερες με δύο άστοχα.

Το ένα πέναλτι μάλιστα το έχασε ο Σαλάχ, με τον Σαντιό Μανέ να εκτελεί το τελευταίο για την Σενεγάλη και να ευστοχεί δίνοντας το εισιτήριο για το Κατάρ στην χώρα του.