BUNDESLIGA: Ρεσιτάλ Γκνάμπρι και Μπάγερν - Πάρτι η Μάιντς, ανατροπή η Κολωνία (βαθμολογία)

Ένας εκπληκτικός Σερζ Γκνάμπρι, έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Στουτγκάρδης (5-0). Πάρτι για Μάιντς, ανατροπή για Κολωνία

Το νικηφόρο της σερί συνέχισε η Μπάγερν Μονάχου, με του Βαυαρούς να κερδίζουν και την Στουτγκάρδη, με 0-5, με σκόρερ τους Σερζ Γκνάμπρι και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ανεβάζοντας την διαφορά από την δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ στους 9 βαθμούς.

Την ξεκόλλησε ο Γκνάμπρι

Με άγριες διαθέσεις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Μπάγερν Μονάχου, με τους Βαυαρούς να κλείνουν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τους γηπεδούχους στην περιοχή τους.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μετουσιώσουν την κατοχή τους σε φάσεις, με μεγάλο όπλο τον Σέρζ Γκνάμπρι, ο οποίος έδειχνε πολύ ορεξάτος.

Παρ’ όλα αυτά παρά τους πολλές τελικές προσπάθειες το γκολ δεν ερχόταν, είτε λόγο αστοχίας, είτε λόγο του τερματοφύλακα της Στουτγκάρδης, Φλόριαν Μίλερ, ο οποίος όποτε χρειάστηκε να επέμβει το έκανε.

Τη λύση έδωσε 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο πιο επικίνδυνος παίκτης τον Βαυαρών, ο Σερζ Γκνάμπρι, με τον Γερμανό να λέει ευχαριστώ στην ασίστ του Σανέ και να κάνει το 1-0, σκορ με το οποίο πήγαν οι 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Όσα δεν μπήκαν στο πρώτο, μπήκαν στο δεύτερο

Οι φιλοξενούμενοι, στο δεύτερο μέρος, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την διακοπή του ημιχρόνου και βγήκαν μπροστά, βρίσκοντας μερικές φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν σοβαρά τον Νόιερ.

Η πίεση αυτή δεν έπιασε τόπο και σαν να μην έφτανε αυτό, η Μπάγερν κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Γκνάμπρι, αυτή τη φορά μετά από ασίστ του Λεβαντόφσκι, κάνοντας το 2-0 στο 53ο λεπτό και βάζοντας στοπ στα «όνειρα» των γηπεδούχων για ανατροπή.

Οι Βαυαροί μπορεί στο δεύτερο μέρος να μην ήταν τόσο καταιγιστική παρ’ όλα αυτά ήταν σαφώς πιο κυνικοί, κάτι που έδειξαν και μέσα σε 5 λεπτά και πιο συγκεκριμένα από το 69’ μέχρι το 74’ κατάφεραν να βάλουν 3 γκολ.

Πρώτα ο Λεβαντόφσκι, στο 69’ και 72’ μετά από ασίστ, και τις 2 φορές, του Σερζ Γκνάμπρι, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0.

Το κερασάκι στην τούρτα δεν θα μπορούσε να το βάλει άλλος από τον νεαρό εξτρέμ, καθώς 2 λεπτά αργότερα και το 74’ κατάφερε να κάνει το τελικό 5-0, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του, μετά από λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στουτγκάρδη (3-1-4-2): Μίλερ, Μαυροπάνος, Αντόν, Κεμπφ, Καραζόρ, Κουλιμπαλί (63’ Εμβουμπά), Έντο, Μανγκαλά (Φαγκίρ), Ίτο, Φόρστερ (63’ Φούριτς), Μάρμους (84’ Τιμπιντί)

Μπάγερν Μονάχου (4-2-3-1): Νόιερ, Παβάρ, Ζούλε, Λούκας, Ντέιβις (78’ Ρίτσαρντς), Μουσιάλα, Ρόκα (75’ Νιανζού), Κομάν (27’ Σανέ), Μίλερ (78’ Κουισάνς), Γκνάμπρι (75’ Τίλμαν), Λεβαντόφσκι

Πάρτι η Μάιντς, ανατροπή η Κολωνία

Το αήττητο σερί των τριών τελευταίων αγώνων της Χέρτα σταμάτησε στην «Mewa Arena», όπου η Μάιντς έκανε «πάρτι» στην άμυνα των Βερολινέζων (4-0), επιστρέφοντας στα «τρίποντα» μετά την ήττα από την Μπάγερν.

Σε μία τεράστια ανατροπή έφτασε η Κολωνία στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, η οποία όχι μόνο δεν συνήλθε μετά το «χαστούκι» από την Στουτγκάρδη (0-2), αλλά γνώρισε και δεύτερη σερί ήττα στο σπίτι της, αυτή την φορά με 2-3.

Μέχρι το 73ο λεπτό οι «Λύκοι» είχαν το προβάδισμα, αλλά οι «τράγοι» κατάφεραν με δύο γκολ σε 17 λεπτά να κάνουν το 3-2 και να πλησιάσουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Μετά από σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς «τρίποντο» (2 ήττες, 2 ισοπαλίες) η Αρμίνια εκμεταλλεύθηκε την έδρα της κι επιβλήθηκε με 2-0 της Μπόχουμ, ωστόσο, απέχει ακόμη τέσσερις βαθμούς από την 15η θέση που δίνει την παραμονή στην κατηγορία.