Tένις: Ο Σίνερ και τα νεύρα του ώθησαν στην έξοδο τον Κύργιο στο Miami Open

Ο Γιανίκ Σίνερ νίκησε τον Νικ Κύργιο με 7-6 (3), 6-3 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Miami Open. O Ελληνοαυστραλός έβγαλε ο ίδιος τα μάτια του αφού εξαιτίας της ανάρμοστης συμπεριφοράς του τιμωρήθηκε μέχρι και με game penalty σε δικό του service game!

Το ματς ήταν κλειστό και το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Κύργιος είχε μειώσει σε 5-3 όταν τα έβαλε με θεατή, με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί με point penalty (6-3). Στη συνέχεια υπέπεσε σε διπλό λάθος στο σερβίς και το σετ πήγε στον Ιταλό.

Τότε ο Κύργιος αντί να πάει στην καρέκλα του πλησίασε τον διαιτητή κι άρχισε να διαμαρτύρεται και στη συνέχεια να χτυπά τη ρακέτα του στο έδαφος, γεγονός που του στοίχισε ένα game penalty! Ο Σίνερ πήρε κεφάλι από την αρχή κι έφτασε στη νίκη σε 1 ώρα και 39 λεπτά.

Τώρα θα αντιμετωπίσει είτε τον Φράνσις Τιαφόου είτε τον Φρανσίσκο Τσερούντολο για μια θέση στα ημιτελικά του τουρνουά.