ΠΑΟΚ: Όταν ο Χριστοδουλόπουλος έκανε άνω - κάτω τον Άρη με τη φανέλα του ΠΑΟΚ

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος μετράει μόλις δυο γκολ και μια ασίστ εναντίον του Άρη στην καριέρα του, με το ένα γκολ και την ασίστ να τα έχει «γράψει» ως ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ.

Γυρίζουμε το χρόνο 15 χρόνια πίσω. 10 Φεβρουαρίου 2008 και ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Άρη στην Τούμπα, με την κατάσταση στο στρατόπεδο του Δικεφάλου του Βορρά να είναι οριακή.

Οι «ασπρόμαυροι» μετρούν τέσσερις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα από Ξάνθη, Ηρακλή, Παναθηναϊκό και ΟΦΗ. Και δεν είναι μόνο το 0/4. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει σκοράρει σε κανέναν αυτά αυτά τα παιχνίδια. Στα τελευταία οκτώ ματς μετράει μόλις δυο γκολ, τα οποία του είχαν δώσει ισάριθμες νίκες. Κοντολογίς, ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 2-1-6, και μόλις δυο τέρματα ενεργητικό, υποδέχεται τον Άρη, με τους «κίτρινους» να βρίσκονται εννιά βαθμούς μπροστά.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης είναι βγαλμένη από το μυαλό των πιο αισιόδοξων ΠΑΟΚτσήδων. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώνεται με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 3-0, με τα γκολ να έρχονται στο τελευταίο 15λεπτο του ημιχρόνου. Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος πετυχαίνει στο 2-0 στο 37′ και στο 45′ δίνει ασίστ στον Σάλμον για το 3-0.  Το 2-0, ο Χριοστοδουλόπουλος το πανηγυρίσει σκαρφαλωμένος στα κάγκελα, δεχόμενος τις αγκαλιές των ΠΑΟΚτσήδων.

Απόψε, 5517 ημέρες μετά, ο Λάζαρος Χριστουδουλοπουλος θα επιστρέψει σε ένα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για πρώτη φορά μετά από εκείνο το απόγευμα στην Τούμπα, αλλά θα είναι στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο…