Μαρία Σάκκαρη: Eμφάνισε δύο πρόσωπα και έμεινε εκτός Wimbledon

Η Μαρία Σάκκαρη εμφάνισε δύο πρόσωπα απέναντι στην Τατιάνα Μαρία και αποκλείστηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon αποχαιρετώντας από πολύ νωρίς τη διοργάνωση.

Η Ελληνίδα τενίστρια έπαθε διπλό blackout και δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ που πήρε στο δεύτερο σετ, δίνοντας την ευκαιρία στην Γερμανίδα να επιστρέψει και να πάρει την πρόκριση στον τέταρτο γύρο με 2-0 σετ (3-6, 5-7).

Η Σάκκαρη και η αντίπαλός της κρατούσαν το σερβίς τους στα πρώτα έξι games, με την Ελληνίδα τενίστρια να κάνει μερικά αβίαστα λάθη που έδιναν την δυνατότητα στην Τατιάνα να βρίσκεται μπροστά. H Γερμανίδα έπαιζε ψηλά στο φιλέ, με αποτέλεσμα να βάζει έξτρα πίεση στην Σάκκαρη που δεν έβρισκε απάντηση.

Η Σάκκαρη όμως με κακές επιστροφές και πρόβλημα στο σερβίς έδωσε τη δυνατότητα στην Τατιάνα Μαρία να κάνει το μπρέικ και να πάρει εκείνη το προβάδισμα, τελειώνοντας σερβίροντας το πρώτο σετ υπέρ της σε 33 λεπτά.

Μπήκε σε «beast mode», που όμως δεν κράτησε πολύ και αποχαιρέτησε

Εντελώς αλλαγμένη εμφανίστηκε ο Μαρία Σάκκαρη στο δεύτερο σετ. Πολύ πιο δυναμική στα ανεβάσματα και με καλύτερες τοποθετήσεις. Το πρώτο game η Ελληνίδα τενίστρια το έκλεισε με άσο, στέλνοντας το μήνυμα για το τι θα επακολουθούσε. Η 25χρονη με αυταπάρνηση και δυνατό χτύπημα στη διαγώνιο κατάφερε να κάνει το μπρέικ και να πάρει εκείνη το προβάδισμα.

Η συνέχεια δεν ήταν διαφορετική, με την Γερμανίδα να τρέχει συνεχώς στο φιλέ, με την Μαρία όμως αυτή τη φορά πιο υποψιασμένη να βρίσκει λύσεις. Τα δεδομένα του αγώνα ήταν τελείως διαφορετικά, με την πλάστιγγα να γέρνει εμφανώς υπέρ της Σάκκαρη φτάνοντας στο 5-2, έτοιμη για να σερβίρει για το σετ.

Η Γερμανίδα όμως άντεξε, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την έλλειψη συγκέντρωσης της Σάκκαρη και μείωσε με μπρέικ σε 5-4. Η Τατιάνα είχε πάρει πίσω την χαμένη της ψυχολογία και τελικά έφερε στα ίσια το παιχνίδι σε 5-5.

Η Σάκκαρη είχε χάσει το μυαλό της και δεν έβρισκε τρόπους να απαντήσει στους γρίφους που της έβαζε η αντίπαλός της και τελικά με δεύτερο μπρέικ πήρε το προβάδισμα.

Η 25χρονη έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια όμως τα λάθη της στις κρίσιμες στιγμές της κόστισαν, με την Ελληνίδα τενίστρια να ηττάται με 2-0 σετ από την Γερμανίδα και να μένει εκτός συνέχειας για τρίτη συνεχόμενη φορά στον συγκεκριμένο γύρο.