WIMBLEDON: Στον 2ο γύρο ο Φέντερερ, αποσύρθηκε μετά το 2-2 στα σετ ο Μαναρινό

Παρά τα προβλήματα στο σερβίς και τα αβίαστα λάθη ο Ρότζερ Φέντερερ βγήκε ζωντανός. Ενώ το παιχνίδι ήταν στο 2-2 ο Μαναρινό αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού, χαρίζοντας την πρόκριση στον Ελβετό

Το πρώτο του βήμα στο αγαπημένο του Wimbledon έκανε, αν και συνάντησε ένα δύσκολο εμπόδιο ο Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Αντριάν Μαναρινό είναι πάντα ένας επικίνδυνος αντίπαλος στο χόρτο, προηγήθηκε με 2-1 στα σετ αλλά στο 4ο και ενώ ο Φέντερερ είχε το προβάδισμα, γλίστρησε στο κορτ και δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα.

Έσφιξε τα δόντια και ολοκλήρωσε το 4ο σετ, αλλά το γόνατό του δεν του επέτρεψε να πάει παραπέρα. Ο Φέντερερ πήρε τη νίκη με το σκορ στο 2-2 (6-4, 6-7(3), 6-3, 6-2) αφού ο Γάλλος αποσύρθηκε.

Για τον Ρότζερ η πρεμιέρα έκρυβε προβλήματα πίσω από το πρώτο σερβίς, καθώς έβαζε μόλις το 61% από αυτά, αλλά οι 16 άσοι του έδωσαν την απαραίτητη ώθηση.

Οι 54 γουίνερ του συνοδεύτηκαν από 45 αβίαστα, αλλά και ο Μαναρινό δεν μπόρεσε να περιορίσει τα δικά του αφού είχε 31.

Ο Φέντερερ, που βρέθηκε για 2 ώρες και 44 λεπτά στο κορτ, θα χρειαστεί αν θέλει να φτάσει μακριά σε αυτό το Wimbledon περισσότερη ασφάλεια στο σερβίς του, για να βρει εύκολους πόντους με το αγαπημένο του σερβίς-βολέ.

Ο αντίπαλος του Ελβετού θα προκύψει από τον νικητή της αναμέτρησης του Γκασκέ με τον Σουγκίτα.