ΒΟΛΕΪ: Ήττα 3-1 για την εθνική γυναικών στο δεύτερο φιλικό με τη Σλοβακία

Ο Ισπανός ομοσπονδιακός Γκιγιέρμο Ναράνχο δεν χρησιμοποίησε τις Χριστοδούλου, Βασιλαντωνάκη, Στράντζαλη, Λαμπρούση και Γιώτα, με την Χαντάβα να πετυχαίνει 28 πόντους και την Μάρθα Ανθούλη 17.

Την ήττα γνώρισε αυτή τη φορά η εθνική μας ομάδα γυναικών στη νέα φιλική αναμέτρηση με τη Σλοβακία. Προχτές στο κλειστό γυμναστήριο της Πορταριάς είχε επικρατήσει σε συνολικά τέσσερα σετ, αλλά στο δεύτερο φιλικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, κάμφθηκε με 3-1 σετ. Το τρίτο και τελευταίο φιλικό με την Σλοβακία θα πραγματοποιηθεί σήμερα το απόγευμα πάντα στην Πορταριά Πηλίου.

Η εθνική μας ομάδα κατέκτησε το πρώτο σετ, η Σλοβακία ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 2-1 σετ, παρά την προσπάθεια της γαλανόλευκης που γύρισε το τρίτο σετ από 21-15 σε 24-24. Στο τέταρτο σετ η Σλοβακία προηγήθηκε με 16-10, η Εθνική κατάφερε να ισοφαρίσει και να έχει ευκαιρία να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, όμως η Σλοβακία πήρε το σετ με 28-26.

Τα σετ: 1-3 (29-27, 17-25, 24-26, 26-28)