ΒΟΛΕΪ: Δεύτερη νίκη για την εθνική γυναικών επί της Σλοβακίας

Με σκορ 3-1 σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αναμετρήσεις με τις Σλοβάκες στο κλειστό γυμναστήριο Πορταριάς και συνεχίζει την προετοιμασία του για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Με νίκη 3-1 σετ ολοκληρώθηκε η τριάδα των φιλικών αγώνων της εθνικής ομάδας βόλεϊ γυναικών με τη Σλοβακία στο κλειστό γυμναστήριο Πορταριάς με το τεχνικό επιτελείο να βγάζει τα πρώτα χρήσιμα συμπεράσματα για τη σημερινή κατάσταση των διεθνών. Η ομάδα σημείωσε τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αναμετρήσεις με τις Σλοβάκες. Πάντα στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα θα δώσει τα τελευταία της φιλικά παιχνίδια με αντίπαλο την Ουκρανία το τριήμερο 10-12 Αυγούστου.

Τα σετ: 26-24, 20-25, 25-20 και 25-23

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Γιώτα 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 5 (5/13 επ.), Λαμπρούση 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 11 (10/22 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 30% άριστες), Βασιλαντωνάκη 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Χριστοδούλου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. – 44% άριστες), Ρόγκα (λ), Κοσμά, Βλαχάκη 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. – 9% άριστες).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Φενόλιο): Αμπράμοβα 4 (1/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοσέκοβα 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παλγκούτοβα 9 (9/20 επ., 56% υπ. – 0% άριστες), Κρίσκοβα 12 (9/19 επ., 3 άσσοι), Χρούσετσκα 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Φρίκοβα 13 (13/26 επ., 54% υπ. – 25% άριστες) / Γιάνκοβα (λ), Ζέρνοβιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. – 56% άριστες).