ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 2-3: Δυσκόλεψε η πρόκριση - Έχασε για τρίτη φορά η Εθνική

Η Ελλάδα ισοφάρισε δυο φορές στα σετ την Ισπανία και έστειλε τελικά το ματς στο τάι μπρέικ, όμως εκεί, παρά το αρκετά καλό ξεκίνημά της, είδε την Ισπανία να επικρατεί τελικά με 15-13 και να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη.

Η Ελλάδα γνώρισε την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή τη φορά από την Ισπανία με 3-2 σετ (25-22, 24-25, 25-16, 20-24, 15-13) στο τάι μπρέικ, βλέποντας τις πιθανότητές της για πρόκριση να συρρικνώνονται έτι περισσότερο.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα στο πρώτο σετ ξέροντας πως σήμερα διακυβεύεται μεγάλο μέρος των πιθανοτήτων της ομάδας για μία ενδεχόμενη πρόκριση, αφού σε περίπτωση ήττας από την Ισπανία τα πράγματα θα «σκούραιναν» αρκετά. Έφτασε να προηγηθεί με 15-11, όμως οι Ισπανίδες βρήκαν τις λύσεις και τα ψυχικά αποθέματα και έφεραν…τούμπα το ματς με 16-18. Η Ελλάδα ισοφάρισε σε 20-20 με μπλοκ της Λαμπρούση. Οι Ισπανίδες ξέφυγαν ξανά σε 21-23 και κατέκτησαν τελικά το σετ με 22-25, με τις Ελληνίδες να χάνουν μία τεράστια ευκαιρία στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο και έφτασε μέχρι το +5 (9-4). Δυστυχώς, τα προβλήματα στην υποδοχή συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι Ισπανίδες να γυρίσουν ξανά το παιχνίδι και να περάσουν μπροστά με 10-11.

Οι δυο ομάδες κονταροχτυπήθηκαν μέχρι το τέλος του σετ. Με το σκορ στο 21-22 η Βλαχάκη ανέλαβε δράση και με ένα υπέροχο τελείωμα κι ένα μπλοκ έβαλε την Ελλάδα μπροστά με 23-22. Οι Ισπανίδες ισοφάρισαν, αλλά η Βλαχάκη έδωσε εκ νέου τη λύση για το 24-23 δίνοντας στην ομάδα ένα σετ μπολ. Η Εσκαμίγια ισοφάρισε, αλλά η Βασιλαντωνάκη έδωσε τη λύση για το 25-24 κι ένα άστοχο χτύπημα των Ισπανίδων έδωσε το σετ με 26-24 στην ομάδα μας, η οποία ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ η Ισπανία ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυναμικά και κατόρθωσε να χτίσει γρήγορα μία διαφορά έξι πόντων (10–16), η οποία και της έδωσε ουσιαστικά και το σετ (16-25), μιας και η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να διορθώσει την υποδοχή και να μειώσει τα λάθη της έχοντας και την Χαντάβα σε κακή μέρα.

Στο τέταρτο σετ η κατάσταση δυστυχώς δεν βελτιώθηκε για την Εθνική μας στο ξεκίνημα. Οι Ισπανίδες έφτιαξαν και πάλι μία γρήγορη διαφορά (6-10). Η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση κι έκανε την ανατροπή φτάνοντας το 17-16 με την εξαιρετική Ανθή Βασιλαντωνάκη να την οδηγεί (πρώτη σκόρερ του αγώνα σε εκείνο το σημείο με 23 πόντους) φτάνοντας μάλιστα μέχρι το 21-17. Η Ισπανία πλησίασε μέχρι το 21-19, αλλά και πάλι η Βασιλαντωνάκη ανέκοψε το σερί με ένα μπλοκ άουτ που κέρδισε (22-19). Δυο λάθη των ισπανίδων, με μία υπέρβαση και ένα άστοχο τελείωμα έφερε την Ελλάδα να έχει τρία σετ πόιντ (24-20). Η 25χρονη Ελληνίδα ακραία-διαγώνια ήταν αυτή που τελείωσε το σετ (25-22) και ισοφάρισε για την Ελλάδα σε 2-2 τα σετ φτάνοντας τους 25 πόντους.

Στο τάι μπρέικ η Εθνική έκανε ένα ξεκίνημα «φωτιά» φτάνοντας σ’ ένα γρήγορο 4-0 έχοντας βελτιώσει αισθητά την υποδοχή της. Οι Ισπανίδες πλησίασαν στον πόντο και ανάγκασαν τον Γκιγι18:έρμο Ναράνχο να καλέσει τάιμ-άουτ, βλέποντας την διαφορά που με κόπο είχε χτίσει η ομάδα του να εξανεμίζεται. Στην επανέναρξη η Ισπανία πέρασε μπροστά με 11-8. Η Ελλάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε το σκορ σε 13-14. Όμως, στην κρίσιμη επίθεση, η Βασιλαντωνάκη, η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 30 πόντους, δέχθηκε το μπλοκ (13-15) με την Ισπανία να κατακτά τελικά τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Μπουλανζέ, Κοσέρ.