ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ: Πέντε μετάλλια σε μία μέρα για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Τα ελληνικά χρώματα κατέκτησαν δύο ασημένια μετάλλια κι ένα χάλκινο στην κατηγορία παίδων/κορασίδων, ένα χρυσό στα Kids κι ένα χάλκινο στους Νέους άνδρες.

Ιδιαίτερα παραγωγική ήταν για τα ελληνικά χρώματα η δεύτερη μέρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ταεκβοντό Νέων ανδρών/Νέων γυναικών, παίδων/κορασίδων και Kids, που φιλοξενείται στο Ταλίν. Συνολικά πέντε μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στις τρεις διοργανώσεις που γίνονται παράλληλα στην πρωτεύουσα της Εσθονίας και πρωταγωνίστησαν κυρίως οι πιο μικροί σε ηλικία.

Στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων, η Ελλάδα πανηγύρισε δύο ασημένια μετάλλια (Φώτιος Μπαϊραμίδης, Ελένη Ψαρόγιαννη) και ένα χάλκινο (Μιχαήλ Τζοβάρας), στα Kids ένα χρυσό με την Παναγιώτα Μαστροδήμου, ενώ ένα χάλκινο πήρε ο Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος στους νέους άνδρες. Ακόμη, κατά τη διάρκεια της 2ης ημέρας, ο Χαράλαμπος Φλουσκούνης ήταν 5ος στα -74κ. νέων ανδρών, όπως και οι Σοφία Ντάνη (-59κ. κορασίδων) και Γεώργιος Σούπας (-33κ. παίδων).

Για τον Δημητρόπουλο, αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο της καριέρας του σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αφού ήταν 3ος το 2018 στους παίδες, στην κατηγορία των -41κ. Ο Δημητρόπουλος, τρία χρόνια μετά το μετάλλιο της Γιακουμοπούλου στην αντίστοιχη διοργάνωση, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα -54 κιλά, σημειώνοντας τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες (σ.σ. ήταν και ο μοναδικός Έλληνας αθλητής που ξεκίνησε τους αγώνες από τη φάση των «64»).

Στους παίδες και τις κορασίδες, η Ελλάδα έφτασε σε δύο τελικούς με πρωταγωνιστές τους Φώτιο Μπαϊραμίδη (+65κ.) και Ελένη Ψαρόγιαννη (-29κ.). Και στις δύο περιπτώσεις, τα ελληνικά χρώματα κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, με τον πρώτο πάντως να μην αγωνίζεται στον τελικό της κατηγορίας, λόγω μικροτραυματισμού. Έτσι με δύο νίκες σε τρεις αγώνες έφτασε στην 2η θέση της κατηγορίας του, όπως η Ψαρόγιαννη, η οποία χρειάστηκε τρεις νίκες μέχρι να φτάσει στον τελικό, όπου εκεί διακόπηκε το σερί!

Στην ίδια ηλικιακή κατηγορία, ο Μιχαήλ Τζοβάρας ήταν 3ος στα -65 κιλά, με μία νίκη σε δύο αγώνες.

Όσον αφορά στην κατηγορία των Kids, η Παναγιώτα Μαστροδήμου με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας των -52 κιλών.