ΣΕΡΒΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 3-2: Κοίταξε στα μάτια τους πρωταθλητές Ευρώπης αλλά ηττήθηκε

Η Εθνική Ελλάδος έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στη Σερβία, αλλά λύγισε τελικά στο τάι μπρέικ γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ «υποτασσόμενη» στη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.

Η Ελλάδα τα έδωσε όλα απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία και παρά την τρομερή παρουσία της στο τάραφλεξ ηττήθηκε με 3-2 σετ (25-23, 22-25, 25-16, 28-30,15-5)  στο τάι μπρέικ από τους «πλάβι» οδηγούμενη σε ακόμα πιο δεινή θέση για την πρόκριση μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Με τη διαφορά επιπέδου των δυο ομάδων να είναι γνωστή και εμφανής πριν καν πατήσουν στο τάραφλεξ, οι Σέρβοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι φτάνοντας σ΄ένα γρήγορο 4-0. Όσο προχωρούσε το σετ τα πράγματα δυσκόλευαν ακόμα περισσότερο για την Ελλάδα με την διαφορά να φτάνει σε επίπεδα νταμπλ σκορ (17-8). Η Εθνική εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των Σέρβων που επέφερε η τόσο μεγάλη αύξηση της διαφοράς και πλησίασε σε 20-18 με τον Ράπτη να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με τέσσερις πόντους. Η Ελλάδα έφτασε μέχρι και το 24-23 με την Σερβία να έχει απωλέσει δύο ματς πόιντ, όμως στην κρίσιμη φάση οι Σέρβοι έβγαλαν μία εξαιρετική υποδοχή, παρά το πολύ καλό σερβίς του Πρωτοψάλτη, και τελείωσαν τον κρίσιμο πόντο παίζοντας ένα πολύ γρήγορο πρώτο χρόνο για το 25-23.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε να είναι ανταγωνιστική από την αρχή θέλοντας να αποτρέψει τους Σέρβους από το να πάρουν γρήγορη προβάδισμα, όπως συνέβη στην αρχή του πρώτου. Και το κατάφερε περνώντας μάλιστα και μπροστά με 5-6, εκμεταλλευόμενη και την άνοδο στην απόδοση του Πρωτοψάλτη, που είχε ξεκινήσει από το φινάλε του πρώτου σετ. Μ’ ένα ωραίο τελείωμα του Ράπτη, ένα μπλοκ του Πετρέα και ένα άστοχο τελείωμα των Σέρβων η Εθνική έφτασε στο 8-12. Με μόνο μπλοκ του Παπαλεξίου και συνεχίζοντας την τρομερή εμφάνισή της στο δεύτερο σετ η Ελλάδα έφτασε στο 13-18. Η Σερβία μείωσε μέχρι και 17-19, με την Ελλάδα να αντιδρά και να στέλνει ξανά τη διαφορά στους πέντε πόντους (17-22). Οι «πλάβι» πλησίασαν ξανά σε 21-23 και ανάγκασαν τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επιστροφή ο Πρωτοψάλτης έδωσε τη λύση και έκανε το 21-24 δίνοντας δύο ευκαιρίες στην ομάδα για να πάρει το σετ. Οι Σέρβοι μείωσαν σε 22-24, αλλά ο Πρωτοψάλτης με μία εξαιρετική άμυνα και ένα ιδανικό τελείωμα έδωσε το σετ στην Εθνική με 23-25, η οποία ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό μας ξεκίνημα στο τρίτο σετ και έφτασαν σ’ ένα +5 (9-4). Η Ελλάδα συνέχισε να μάχεται για να ρίξει την διαφορά, αλλά η αποφασιστήκοτητα των Σέρβων και η άνοδος του Κοβάσεβιτς, που έφτασε στους 12 πόντους, διατηρούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (19-14). Κάπως, έτσι οι Σέρβοι κατέκτησαν εύκολα το σετ με 25-16, με την συνεισφορά του Αλεξάνταρ Όκολιτς του Ολυμπιακού να είναι σημαντική και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στο τέταρτο σετ οι Σέρβοι τα βρήκαν ξανά… σκούρα απέναντι στην ομάδα μας, που έφτασε μέχρι και να προηγείται με 6-7. Πρωταγωνιστής της ομάδας μας ήταν ο Νίκος Ζουπάνι που έδωσε λύσεις σε δύσκολες στιγμές βοηθώντας τη να μένει σε απόσταση βολής από τη Σερβία (16-15). Με μεγάλο μονό μπλοκ του Κασαμπαλή η Ελλάδα έφτασε στο 22-22. Ο Ράπτης με τρομερό τελείωμα ολοκλήρωσε την ανατροπή και έβαλε μπροστά την Εθνική με 22-23 με τον Κόβατς να καλεί τάιμ άουτ. Το σερβίς του Ζουπάνι βρήκε στο φιλέ και το σκορ έγινε 23-23. Ο Όκολιτς τιμώρησε στην επόμενη φάση την κακή υποδοχή των Ελλήνων και έκανε το 24-23 δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να πάρει το ματς. Η Ελλάδα θα γυρίσει το παιχνίδι σε 24-25, αλλά το μπλοκ των Σέρβων θα δουλέψει και θα ισοφαρίσουν ξανά σε 25-25. Μία παράβαση διπλής μπάλας θα δώσει ξανά το προβάδισμα στους «πλάβι», αλλά το σερβίς του Ατανασίεβιτς θα είναι άστοχο και το σκορ θα πάει ξανά στην ισοπαλία 26-26. Ακολούθησε ένα τρομερό μπλοκ του Πρωτοψάλτη για το 26-27. Ο Ατανασίεβιτς θα ισοφαρίσει ξανά, αλλά οι Σέρβοι θα είναι άστοχοι στο σερβίς και το σκορ θα γίνει ξανά 27-28, πριν ισοφαρίσουν και πάλι σε 28-28. Η Ελλάδα πέρασε ξανά μπροστά με τον Πρωτοψάλτη για το 28-29 και κατέκτησε και το σετ με πόντο του Βουλκίδη για το 28-30 φτάνοντας στο 2-2.

Έτσι, το παιχνίδι κατέληξε στο τάι μπρέικ. Η Ελλάδα με άσσο του Πρωτοψάλτη πέρασε μπροστά με 4-3, όμως οι Σέρβοι αντέδρασαν και γύρισαν το παιχνίδι φτάνοντας στο 8-4 και αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να πάει σε τάιμ άουτ. Δυστυχώς, η Εθνική δεν μπόρεσε να επανέλθει και ηττήθηκε τελικά με 15-6.

Τώρα, πλέον χρειάζεται νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Πορτογαλία (08/09 – 21:30) και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να πάρει μία από τις τέσσερις θέσεις που οδηγούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Στόιτσα, Κόβαρ.