ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΧΕΜΠΑΡ 1-3 ΣΕΤ: Δεν τα κατάφερε και συνεχίζει στο Challenge Cup

Δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» απέναντι στους πρωταθλητές Βουλγαρίας, οι οποίοι με όπλο το μπλοκ κατάφεραν να πάρουν μια ακόμη νίκη, με 3-1, απέναντι στον Ολυμπιακό, στέλνοντάς τον στο CEV Cup, όπου θα αντιμετωπίσει την Μονπελιέ.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε από τον αγώνα απέναντι στην Χέμπαρ και μετά και την δεύτερη ήττα από τους Βούλγαρους, με 3-1, για τον Γ’ προκριματικό γύρο του CEV Champions League, δεν θα συνεχίσουν στους ομίλους της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον αγώνα του Σαββάτου απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για Λιγκ Καπ, ενώ το ευρωπαϊκό τους ταξίδι θα συνεχιστεί στο CEV Cup, όπου θα αντιμετωπίσει την Μονπελιέ.

Έβγαλε πάθος σε άμυνα και επίθεση και έκανε το 1-0

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός, με τους «ερυθρόλευκους» να καταφέρνουν να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 4 πόντων και το 8-4. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στα μέσα του 1ου, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο, φτάνοντας πρώτος στους 16 πόντους με 16-11, όπως και στους είκοσι με 20-15. Με τον Ολυμπιακό να θέλει 5 πόντους για να κάνει το πρώτο από τα 4 βήματα, ο προπονητής των Βούλγαρων πήρε το πρώτο του τάιμ-άουτ, μήπως καταφέρει να αλλάξει τα πράγματα για την ομάδα του, χωρίς όμως να πετύχει κάτι παραπάνω καθώς οι Πειραιώτες κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-21.

Έψαξε την επιστροφή με Έγκλεσκανς, το έχασε όμως στις λεπτομέρειες

Οι ρόλοι στο δεύτερο σετ αντιστράφηκαν, οι παίκτες της Χεμπάρ μπήκαν καλύτερα στο τάραφλεξ καταφέρνοντας να ελέγξουν το σετ, χτίζοντας μια μικρή διαφορά των 2 πόντων πρώτα στο 4-2 και μετά στο 6-4, με τους «ερυθρόλευκους» όμως να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν. Με ένα μικρό σερί των 3 πόντων οι Βούλγαροι ξέφυγαν με 11-8, αναγκάζοντας τον Καζάζη να πάρει το πρώτο του τάιμ-άουτ. Τα λόγια του προπονητή του Ολυμπιακού φαίνεται πως έπιασαν τόπο, καθώς πέρα από τον πρώτο πόντο που πήραν οι φιλοξενούμενοι, η συνέχεια άνηκε στους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι έτρεχαν ένα δικό τους σερί φέρνοντας τον αγώνα ξανά στην ισοπαλία. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ουσιαστικά από την αφετηρία για τους τελευταίους πόντους του σετ, καθώς υπήρξε ισοπαλία και στους 20 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τους Βούλγαρους να κάνουν το 23-22, το οποίο έφερε και το δεύτερο τάιμ-άουτ του Έλληνα τεχνικού του Ολυμπιακού. Η Χέμπαρ παρά τις παρεμβάσεις του Δημήτρη Καζάζη, κατάφερε να πάρει ένα σετ-θρίλερ με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Λάθη και μπλοκ τον λύγισαν

Παρόμοιο με το δεύτερο σετ ήταν και η αρχή του τρίτου με τους φιλοξενούμενους να είναι έναν και δύο πόντους πιο μπροστά από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι όμως με ένα δικό τους σερί κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 3 πόντων στο 8-11. Σε εκείνο το σημείο όμως τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα τα ήθελαν καθώς τόσο τα λάθη όσο και τα μπλοκ των Βούλγαρων, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους και αφού πρώτα πήραν ξανά το προβάδισμα στη συνέχεια έχτισαν και μια μικρή διαφορά, φτάνοντας στο 15-18. Σε εκείνο το σημείο ο προπονητής των Πειραιωτών, επενέβη με το πρώτο του τάιμ-άουτ στο σετ, τα πράγματα δεν άλλαξαν και μόλις 6 πόντους αργότερα ο Έλληνας τεχνικός πήρε ένα ακόμα για να καταφέρει να σώσει ότι σώζεται, χωρίς όμως να τα καταφέρει με τους Βούλγαρους να καταφέρνουν να πάρουν το σετ με 25-19 και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Δεν έμειναν στην πρόκριση, πήραν και τη νίκη

Χωρίς άγχος παίχτηκε το 4ο σετ της αναμέτρησης, καθώς οι Βούλγαροι είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση μετά και την κατάκτηση του δεύτερου, δικού της, σετ. Ο Ολυμπιακός και ο Δημήτρης Καζάζης έβγαλε τα επιθετικά του όπλα από την αναμέτρηση με σκοπό να τους έχει φρέσκους για τον αγώνα απέναντι στον ΠΑΟΚ το Σάββατο για το Λιγκ Καπ, όπου ψάχνει και εκεί μια ανατροπή.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ξεκινήσουν καλύτερα αυτό το σετ και να χτίσουν μια μικρή διαφορά, οι φιλοξενούμενοι όμως έδειξαν πως ακόμα και μετά την πρόκριση, ήθελαν και τη νίκη και με δικό τους σερί έφτασαν πρώτα να ισοφαρίζουν και στη συνέχεια να περνάνε μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι-χεράκι μέχρι και το τέλος του σετ με την Χέμπαρ να καταφέρνει να πάρει και το 4ο σετ, με 25-23, κάνοντας το 3-1.

Ολυμπιακός: Πάγενκ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγαιήλοβιτς 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 46% υπ. – 31% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/22 επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 8 (4/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέριτς 12 (11/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 48% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Δαλακούρας 3 (3/6 επ., 60% υπ. – 20% άριστες), Εφραιμίδης 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ).

Χέμπαρ: Μασάρι 11 (11/25 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Γκιοργκίεφ 2 (2 μπλοκ), Γιοσίφοφ 9 (4/5 επ., 5 μπλοκ), Αλεξίεφ 19 (16/32 επ., 3 μπλοκ, 30% υπ. – 26% άριστες), Γκάντερ 12 (10/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάρτεφ 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ, 50% υπ. – 40% άριστες), Καρακάσεφ (λ, 40% υπ. – 20% άριστες), Νέντσεφ 2 (2/2 επ.), Στάνεφ, Κράστεφ 1 (1/3 επ.), Σιμεόνοφ 2 (2/6 επ.).